Prvi vikend festivala
U petak, 1. aprila 2022. godine, započet je pozorišni vikend u Pivnicama. Bogati program 27. festivala „DIDA“ i ovoga puta se sastojao od brojnih pozorišnih predstava, ali i propratnih događaja u vidu izložbi i književnih večeri. Prvi od takvih događaja svečano su otvorili u petak predveče u foajeu Amaterskog pozorišta „Janko Čeman“. Bio je to vernisaž tri izložbe: izložbe plakata predstava koje učestvuju na festivalu „DIDA“, samostalne izložbe slika Ane Babjak „Sačuvano od zaborava“, kao i izložbe fotografskih uspomena na glumce Jozefa Hrčeka i Jana Kmećka „DIDA pruža čuda“.
Izložba plakata predstava koje učestvuju na festivalu „DIDA“ održavala se već peti put. Ove godine se za titulu najkreativnijeg plakata takmičilo 9 originalnih plakata, a zanimljiva novina je ta, da su u ocenjivanju učestvovali i korisnici društvenih mreža, koji su imali mogućnost da „lajkuju“ plakat koji im se najviše dopada preko oficijalne fejsbuk stranice AP „Janko Čeman“ do petka, 8. aprila.
Nastavnica likovne kulture u penziji Ana Babjak, koja je za vreme radnog veka radila i u Osnovnoj školi „15. oktobar“ u Pivnicama, priredila je izložbu pod nazivom „Sačuvano od zaborava“. Kustos izložbe bio je Zvonimir Pudelka, akademski slikar i likovni kritičar, koji je objasnio da je izložbom zahvaćen presek slikarkinog stvaralaštva. Prisutne je pozdravila i autorka izloženih dela.
Treći deo vernisaža činila je izložba fotografija „DIDA pruža čuda – uspomene na Jozefa Hrčeka i Jana Kmećka“, na velike pozorišne umetnike, ali i ljude. O izložbi je govorio Vladimir Brnja, potpredsednik Organizacionog odbora ovogodišnjeg festivala, koji je izrazio zadovoljstvo što su na prošlogodišnjem festivalu „DIDA“ glavnim nagradama pripala imena ove dvojice velikana: nagrada za najbolje pozorišno ostvarenje ponela je ime Jana Kmećka, dok je nagrada za najbolje glumačko umeće nazvana prema glumcu koji je poneo najviše ovih nagrada – Jozef Hrček. Za vreme vernisaža prikazivani su video-odlomci sa nastupa ove dvojice prerano preminulih glumaca, a čast da otvori izložbu pripala je Vladimiru Francistiju, direktoru Zavoda za kulturu vojvođanskih Slovaka, koji je finansijski podržao ovu izložbu. Direktor ZKVS iskoristio je ovu priliku da pozove prisutne poštovaoce pozorišta da se uključe u fotokonkurs ove ustanove, koji je ove godine u znaku pozorišnog života vojvođanskih Slovaka.
Sve tri izložbe bile su instalirane u foajeu AP „Janko Čeman“. Vernisaž, kao i program otvaranja festivala, vodila je Kvetoslava Imrek-Šuster, dok ga je pesmama oplemenio pivnički Kamerni hor „Nađeje“ pod rukovodstvom Anke Stojnev.
Sledilo je svečano otvaranje 27. festivala „DIDA“. Prisutnima se u ime Organizacionog odbora festivala obratio njegov potpredsednik Vladimir Brnja, izrazivši zadovoljstvo činjenicom da je festival organizovan u ustaljenom terminu, iako je prošlo svega nekoliko meseci od njegove prošle edicije, a usto mu je vraćen i međunarodni karakter. Ceremoniju otvaranja je svojim prisustvom uveličao i direktor ZKVS, Vladimir Francisti, predsednik Matice slovačke u Srbiji, Branislav Kulik, evangelički sveštenik crkvene parohije u Pivnicama, Jan Zahorec, kao i Ana Čapelja, predsednica Odbora za kulturu Nacionalnog saveta slovačke nacionalne manjine, koja je festival i formalno otvorila. Ovogodišnji festival inspirisan je motom, koji nalazimo u pripoveci „Pacovi“ autora Mihala Kamanja – Janka Čemana: „Zameniti neznanje znanjem, to je lek.“. Stručni žiri i ove godine čini proverena trojka: Zuzana Tarnoci, predsednica, Vladimir Valenćik i Zuzana Tirova, članovi.
Nakon svečanog otvaranja, u petak uveče nastupili su gosti iz Slovačke. Prošlogodišnji pobednici festivala „Palarikova Rakova“, Pozorište mladih iz Šunjave, koje zastupa Udruženje građana „Šumihaj“, odigrali su komediju Jozefa Gregora Tajovskog „Ženski zakon“ u režiji Vladimira Benka. U subotu, 2. aprila, publici su se najpre predstavili gosti iz Padine, Neformalni pozorišni ansambl „Fedor teatar“ zaigrao je satiričnu predstavu „Kabare 2“ autora i režisera Fedora Popova. Sledila je promocija aktuelnih književnih izdanja Slovačkog izdavačkog centra iz Bačkog Petrovca – Dobrodošlica proleću uz knjigu.
Subotnje pozorišno veče završeno je nastupom pozorišnog ansambla KUD „Zvolen“ iz Kulpina, koji se predstavio satiričnom komedijom „Iskusne, neiskusne i one druge“ autora Žana Anuja, u režiji Marine Dir. Nedeljno popodne, 3. aprila, upečatila je promocija knjige o našem znamenitom kamermanu, Jozefu Mađaru: „Jozef Mađar – život i san kroz objektiv“, u okviru koje su puštani i njegovi autorski mini-filmovi, koji se odnose na život u njegovom rodnom selu – Pivnicama. Pozorišni vikend završen je inscenacijom predstave „Crta“ odrađenoj na motive predloška „Kuća sa prozorom“ autorke Ljiljane Lašić u režiji Janje Urbanček-Fejzulahi. Nju su prikazali amateri pozorišne sekcije Kulturno-prosvetnog društva „Jednota“ iz Gložana.
Drugi vikend festivala
Program 27. festivala „DIDA“ nastavio se i za vreme drugog aprilskog vikenda. U petak, 8. aprila, nastupili su domaći glumci – Amatersko pozorište „Janko Čeman“ iz Pivnica zaigralo je inscenaciju za decu i odrasle „Pustite kontrabas u radio“. Autorka predloška je Vjera Benkova, dok se pod režiju potpisuje Ljuboslav Majera. Nakon njih, pozornica pivničkog Doma kulture pripala je pozorištu „VHV“ iz Bačkog Petrovca. Inscenaciju urađenu prema motivima predstave „Stolice“ autora Eugena Joneska pod nazivom „Tako se to kaže“, režirala je Marina Dir.
Pozorišna sekcija Slovačkog kulturnog centra „Pavel Jozef Šafarik“ iz Novog Sada u subotu, 9. aprila izvela je komediju autora Vlada Moresa pod nazivom „WC story“. Ovu duodramu režirao je Rastislav Zornjan. Posle nastupa šafarikovaca se u Klubu poljoprivrednika održala promocija dvojezične knjige aforizama „Chytanie sa slamky – Hvatanje za slamku“ autora Aleksandra Pavića, nastavnika u pivničkoj Osnovnoj školi „15. oktobar“. Subotnji program zatvorili su Erdevičani, dlumci tamošnjeg Slovačkog kulturno-prosvetnog društva „Erdevik“. Odigrali su eksperimentalnu dramu „Cunami“ autora Jana Hrubika, u režiji Vladimira Šerfezija.
Nedeljno veče bilo je rezervisano svečanoj evaluaciji festivala, plakata, ali i literarnog takmičenja „Pišeš? Pišem!“, a na samom kraju se Slovačko vojvođansko pozorište iz Bačkog Petrovca predstavilo dramom autorke Đanine Karbunariju „Kebab“, u režiji Svetlane Gaško.
Rezultati festivala
Od moderatorke festivala Kvetoslave Imrek-Šuster saznali smo da se za vreme dva pozorišna vikenda realizovalo 9 predstava i 7 propratnih događaja. Naglasila je i činjenicu da je Amatersko pozorište „Janko Čeman“ osnovano 1994. godine, a to upravo 10. aprila, dakle, završnog dana festivala proslavilo je 28. rođendan. U produžetku je pročitala izveštaj žirija koji je ocenjivao plakate, a koji je radio u sastavu: Andrea Mernjik-Šimon, grafička dizajnerka, Miroslav Pap, kulturolog i novinar i Tiana Kolar, studentkinja i fotografkinja iz hobija. Odlučili su da dodele dve ravnopravne nagrade, a to za plakat kulpinske predstave „Iskusne, neiskusne i one druge“ autora Mira Horvata, kao i za plakat predstave „Kebab“ Slovačkog vojvođanskog pozorišta, autorke Irene Lomen. Prema rezultatima onlajn glasanja, dakle prema broju dobijenih lajkova na oficijalnoj fejsbuk stranici AP „Janko Čeman“, najveći broj glasova dobio je plakat predstave „Ženski zakon“ Pozorišta mladih iz Šunjave.
Kada je reč o rezultatima pozorišnih ansambala, žiri (Z. Tarnoci, Z. Tirova i V. Valenćik) je odlučio ovako: Nagradu „Janko Čeman“ za inscenaciju koja prikazuje najautentičniju sliku života Slovaka sa Donje zemlje dodelila je pozorišnoj grupi SKOD „Erdevik“ iz Erdevika, nagradu „Jan Kmećko“ za najuspešniju pozorišnu predstavu osvojili su novosadski šafarikovci, koji će nas ujedno predstavljati na festivalu „Palarikova Rakova“ u Čadcu. 1. nagradu za glumačko ostvarenje, odnosno nagradu „Jozef Hrček“, osvojio je Pivničanin Jaroslav Šimon, 2. nagradu je osvojila Jana Petrus iz Erdevika, dok je treća nagrada pripala Anastaziji Ondrik iz Padine. Stručni žiri je i ove godine rešio da dodeli specijalnu nagradu za uspešnu zajedničku glumačku izvedbu mladim pivničkim glumcima za interpretaciju uloga muzičkih instrumenata u predstavi „Pustite kontrabas u radio“. Proglašenje rezultata 27. festivala „DIDA“ bilo je moguće pratiti i onlajn, posredstvom fejsbuk stranice AP „Janko Čeman“. Nagrade najuspešnijim glumcima i režiserima dodelila je Andrea Mernjik-Šimon, predsednica organizacionog odbora festivala, i Vladimir Brnja, potpredsednik organizacionog odbora. Žiri je odlučio da se ove godine neće dodeliti nagrade za novi dramski tekst, dramaturgiju, kao ni nagrada „Elenka Hložan“.
Pokrovitelji 27. festivala „DIDA“ bili su Nacionalni savet slovačke nacionalne manjine i Skupština Opštine Bačka Palanka. Festival su podržali i Zavod za kulturu vojvođanskih Slovaka, Kancelarija za Slovake u dijaspori, Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama, kao i Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice.
Tekst: Danica Vrbova, foto: Igor Zabunov, Tiana Kolar