U četvrtak, 3. marta, na Međunarodnom sajmu knjiga u Novom Sadu održana je promocija aktuelnih književnih izdanja Zavoda za kulturu vojvođanskih Slovaka.
Zavod za kulturu vojvođanskih Slovaka nije klasična izdavačka kuća, a izdavanje knjiga je samo jedan, iako veoma značajan segment njegove bogate i razgranate delatnosti usmerene na istraživanje, očuvanje, unapređenje i promociju kulture vojvođanskih Slovaka. Uprkos tome, zavod svake godine učestvuje na Međunarodnom sajmu knjiga u Novom Sadu, gde predstavlja svoja aktuelna književna izdanja.
U ova nesrećna vremena aktuelne pandemije bolesti COVID-19, koja je značajno ograničila uobičajene aktivnosti većine kulturnih institucija, a posebno onih koje računaju na prisustvo i učešće većeg broja učesnika, izdavanje knjiga i drugih vidova periodičkih i neperiodičkih štampanih izdanja pokazali su se kao pogodan oblik delatnosti, koja se i u ovako teškim uslovima može relativno uspešno obavljati. Stoga je zavod 2020. i 2021. godine u potpunosti realizovao svoje planove u oblasti izdavačke delatnosti, a štaviše, u pojedinim slučajevima, posebno kada je u pitanju saradnja sa drugim izdavačkim subjektima, realizovane su i poneke publikacije van okvira prvobitnog plana.
Na ovogodišnjem sajmu, zavod je predstavio izdanja iz tri edicije, kao i jedan naslov, koji je izašao van edicije. Bila su to dva zbornika, sa 15. i 16. muzikološke konferencije „Slovačka muzika u Vojvodini“, koje već godinama uspešno i kompetentno sastavlja i uređuje Milina Sklabinski. Iz edicije Bibliografije predstavljene su „Bibliografija Jana Labata“ i „Bibliografija Jana Kišgecija“. Obe publikacije priredila je iskusna i naša najproduktivnija bibliografkinja Božena Bažik. I edicija Doktorske disertacije donela je dva zanimljiva i korisna naslova za našu kulturu, i to „Dejiny spisovnej slovenčiny v prostredí vojvodinských Slovákov v medzivojnovom období“ („Istorija standardnog slovačkog jezika vojvođanskih Slovaka u međuratnom periodu“) Samuela Koruniaka i „Odbojové aktivity vojvodinských Slovákov v rokoch 1939 – 1941“ („Aktivnosti vojvođanskih Slovaka u Pokretu otpora u razdoblju od 1939. do 1941.) Ondreja Druge. Na sajmu je predstavljena i publikacija koju je zavod prošle godine izdao mimo edicije, a to je publikacija „Ľudové zvyky, obyčaje a povery Slovákov v Starej Pazove“ („Narodni običaji i verovanja Slovaka u Staroj Pazovi“), koju je priredio Martin Prebuđila povodom nedoživljenog 70. rođendana njene autorke prof. Ane Marić. Naravno, zavod je predstavio i svoja dva poslednja godišnjaka „Majak“, koja detaljno prikazuju sve aktivnosti zavoda u prethodnom dvogodišnjem periodu.
Osobitný dôraz počas prezentácie bol daný na najnovší titul z edície Bibliografie – Bibliografiu Jána Kišgeciho, nášho popredného vedca, pedagóga, publicistu, politika a kultúrneho dejateľa. O tejto publikácii hovorili publicistka Katarína Melegová Melichová, autorka bibliografie Božena Bažíková a prezentácie sa zúčastnil aj samotný Dr. Ján Kišgeci.
Na kraju promocije, direktor Zavoda za kulturu vojvođanskih Slovaka Vladimir Francisti uručio je autorske primerke bibliografije Boženi Bažik, autorki publikacije i dr Janu Kišgeciju.
Tekst: Ladislav Čanji, fotografije: Nataša Simonović