Nakon Kisača, Gložana, Bačkog Petrovca i Stare Pazove, „Zima sa knjigom“ je održana u sredu, 28. februara, i u Zavodu za kulturu vojvođanskih Slovaka u Novom Sadu. Po uobičajenom scenariju, Vladimir Valenćik je najpre ukratko predstavio celokupnu produkciju SIC za 2023. godinu, koja je ponovo bila tek malo izvan dosega naših snaga – no brojčano prilično respektabilna i žanrovski raznolika. Među naslovima objavljenim 2023. godine ne manjka izvorna beletristika, književnost za decu, stručna literatura, esejistika, a mogu se naći i popularniji naslovi – među kojima je naš najveći bestseler, „Kuvar“ Ljudmile Danko, čije je prvo izdanje objavljeno sada već davne 1957. godine. Vladimir Valenćik je deo ove bogate književne produkcije ovom prilikom poklonio Zavodu za kulturu vojvođanskih Slovaka.
Ipak, najveća pažnja bila je usmerena na dva naslova, čiji su autori svojim prisustvom počastvovali ovogodišnju „Zimu sa knjigom“. Svoje premijere u Zavodu su imale knjige „U postelji sa bludnicom Polemikom“ Vićazoslava Hronjeca i „Iz istorijata osnovne škole u Kisaču (1785 – 1945)“ doc. dr Danijele Marčok.
Prisutnima se najpre obratio Vićazoslav Hronjec, koji je na njemu karakterističan način, odnosno eruditski, pronicljivo i duhovito, predstavio svoju najnoviju knjigu polemika. „U postelji sa bludnicom Polemikom“ je svojevrsni nastavak piščeve knjige „U postelji sa drugaricom Polemikom“ (2018). Vićazoslav Hronjec, kao jedan od naših retkih pisaca, u okviru svog obimnog opusa negovao je i žanr polemike. Najnovija knjiga obuhvata već objavljene, ali i još neobjavljene tekstove koje Hronjec iz raznih razloga nije želeo ili mogao da objavi. Kako je sam autor u šali rekao, morao je sačekati da neki ljudi preminu, kako bi mogao da objavi svoje pojedinačne polemike. Dakle, postoji nešto čemu se možemo radovati.
Doc. dr Danijela Marčok sa Filozofskog fakulteta u Novom Sadu u okviru svoje naučne delatnosti je posvećena kulturnoj istoriji vojvođanskih Slovaka. U publikaciji monografskog stila „Iz istorijata osnovne škole u Kisaču“, autorka je rezimirala rezultate svog istraživanja istorijskih izvora, dokumenata i podataka koji se čuvaju u arhivima, kao i saznanja iz raznih drugih radova u vezi sa ovom temom i čitaocu, odnosno kulturnoj javnosti, pružila sveobuhvatan pogled na ovaj značajni segment istorije kisačkih Slovaka. Knjiga je objavljena povodom 250. godišnjice od dolaska Slovaka u Kisač.
Tekst: Ladislav Čanji, fotografije: Nataša Simonović