Izveštaj o radu Zavoda za kulturu vojvođanskih Slovaka za 2022. godinu

ИЗВЕШТАЈ О РАДУ ЗАВОДА ЗА КУЛТУРУ ВОЈВОЂАНСКИХ СЛОВАКА ЗА 2022. ГОДИНУ

 

Садржај:

1. УВОД

 

2. РАЗВОЈНО-ИСТРАЖИВАЧКО ОДЕЉЕЊЕ

Програм 1: Научна истраживања, конференције и сусрети

Програм 2: Издавачка делатност ЗКВС

Програм 3: Фото-конкурс

 

3. ИНФОРМАЦИОНО-ДОКУМЕНТАЦИОНО И КОМУНИКАЦИОНО ОДЕЉЕЊЕ (ИНДОК)

Програм 1: Портал: www.slovackizavod.org.rs

Програм 2: База података културе војвођанских Словака

Програм 3: Библиотека, обрада и куповина нових књига

 

4. ОДЕЉЕЊЕ ЗА КУЛТУРНО-УМЕТНИЧКЕ МАНИФЕСТАЦИЈЕ, СТРУЧНО УСАВРШАВАЊЕ И ОБРАЗОВАЊЕ У ОБЛАСТИ КУЛТУРЕ И УМЕТНОСТИ СЛОВАКА У ВОЈВОДИНИ

Програм 1: Подршка културно-уметничким манифестацијама

Програм 2: Програми стручног усавршавања и образовања у култури и уметности

Програм 3: Промоција активности завода и културе војвођанских Словака

Програм 4: Подршка културној продукцији у мањим срединама

Програм 5: Сарадња са Заводима и културним институцијама осталих мањинских заједница у Војводини

 

5. МЕЂУНАРОДНА САРАДЊА

Програм 1: Награда „Pro Cultura Slovaca“ за културни подвиг године Словака из Доње земље

Програм 2: „Троглас“ – књижевна тура Словака из Доње земље

 

1. УВОД

 

Завод за културу војвођанских Словака је 2022. године реализовао активности у циљу очувања и унапређења материјалног и нематеријалног културног наслеђа, као и подршке и представљања савремених облика словачке културе у Србији. ЗКВС је своју делатност обављао у складу са надлежностима, које проистичу из статута и одлуке оснивача, кроз сталну информативно-документациону, развојно-истраживачку, презентациону и едукативну делатност и међународну сарадњу са партнерским организацијама. Извештај о раду завода за 2022. годину заснован је на Програму рада за 2022. годину, односно на Финансијском плану за 2022. годину, као и на Допунама и изменама плана за 2022. годину, које су одобрили Управни одбор ЗКВС и оснивачи ЗКВС – Национални савет словачке националне мањине и Покрајинска влада АП Војводине.

 

2. РАЗВОЈНО-ИСТРАЖИВАЧКО ОДЕЉЕЊЕ

 

Програм 1: Научна истраживања, конференције и сусрети

Програм 2: Издавачка делатност ЗКВС

Програм 3: Фото-конкурс

 

Програм 1:
Научна истраживања, конференције и сусрети

 

18. музиколошка конференција – „Словачка музика у Војводини“

 

У ЗКВС је у суботу, 26. новембра 2022. године, организована 18. по реду конференција „Словачка музика у Војводини“. Сврха овогодишње конференције била је обраћање стручњацима из држава тзв. Доње земље и добијање прегледа о збиркама и документацији словачких народних песама Словака у Мађарској, Румунији, Хрватској и Бугарској, те да на тој основи упореди, испита и анализира њихову сличност, али и специфичности у односу на збирке Словака из Србије. Примарни подстицај за овакву врсту поређења била је најновија збирка словачких народних песама из Старе Пазове, коју је у текућој години објавила Словачка академија наука, а за објављивање приредила њена ауторка, др Кристина Ломен из Старе Пазове. Конференција је имала међународни карактер, будући да су на њој учествовали стручњаци из Словачке, Мађарске, Румуније, Хрватске и Бугарске.

 

Програм 2:
Издавачка делатност ЗКВС

 

Годишњак ЗКВС „Мајак 2021”

 

Годишњак „Мајак“ доноси детаљан преглед активности Завода. Годишњак садржи вести о свим манифестацијама и активностима које је Завод остварио у 2021. години. Сви прилози се објављују двојезично – на словачком и српском језику и илустровани су фотографијама у боји. Годишњак садржи и ажурирани именик најзначајнијих словачких културних удружења и институција. Уредник годишњака је Ладислав Чањи, а за графички дизајн био је задужен Ђула Шанта.

 

 

 

Зборник радова са 17. музиколошке конференције

 

Редовна издања ЗКВС обухватају и годишњак стручних радова са музиколошкик конференција које ЗКВС организује сваке године. 2022. године објављен је Зборник радова са 17. конференције музиколога и музичких стручњака “Словачка музика у Војводини 2021”. У зборник су уврштени прилози посвећени истакнутој музиколошкињи, композиторки, музичкој уредници и певачици Кветослави (Чањи) Бенка.

 

 

 

СУЂИ – ликовна монографија

 

Завод за културу војвођанских Словака у оквиру своје едиције “СловАрт” објављује репрезентативне монографске наслове посвећене значајним представницима ликовне уметности војвођанских Словака. Након монографије посвећене Марији Гашковој и Павелу Попу, у 2022. години је изашао је и трећи наслов посвећен академском сликару Милану Суђију. Публикација је објављена поводом уметниковог 80. рођендана. Аутор монографије је ликовни критичар Владимир Валентик, а за графички дизајн и фотографије био је задужен фотограф Михал Мадацки.

 

 

 

Дуг сликарски пут сликара наиве из Падине, ЈАНА БАЧУРА, у фотографијама, 1950 – 2000

 

Завод за културу војвођанских Словака је 2022. године заједно са издавачком кућом САВПО из Старе Пазове објавио публикацију посвећену једном од најзначајнијих уметника војвођанских Словака, Јану Бачуру. Аутор публикације је Мартин Пребуђила, који је црпео материјале из сликареве богате приватне архиве. Публикација је објављена поводом 85. рођендана аутора.

 

 

 

Лирске композиције са фестивала словачког музичког стваралаштва
Златни кључ, 1970-1998

 

Завод за културу војвођанских Словака је финансијски подржао и заједно са Матицом словачком у Србији објавио публикацију Лирске композиције са фестивала словачког музичког стваралаштва “Златни кључ 1970-1998 “, коју је саставио и уводни текст написао Јан Шимоњи.

 

 

 

Жене у црном

 

Једна од специфичних едиција ЗКВС је едиција „Библиофилије”, у оквиру које се објављују уметнички обрађене и осмишљене публикације у малим тиражима, најчешће поводом годишњица значајних словачких писаца из Војводине. Године 2022. објављена је библиофилија „Жене у црном”, посвећена стогодишњици рођења писца, историчара књижевности, критичара и преводиоца Златка Клаћика. Публикацију је за штампу припремио академски сликар Јозеф Клаћик, који је и аутор оригиналне графике, која је интегрални део библиофилије.

 

 

 

 

Народни календар, Пазовачки календар, Ковачички календар

Завод за културу је финансијски подржао издавање годишњака Народни календар, Пазовачки календар и Ковачички календар.

 

Програм 3:
12. Фото-конкурс

 

Из позоришне прошлости војвођанских Словака

 

Завод за културу војвођанских Словака је у четвртак, 20. октобра, одржао свечано оцењивање 12. кола фотографског конкурса, који је ове године био посвећен теми позоришне прошлости војвођанских Словака. Извештај са овогодишњег такмичења представио је радник ЗКВС Ладислав Чањи. Директор Завода, Владимир Францисти, је овом приликом уручио захвалнице и прикладне поклоне у виду књига и комплета разгледница са најбољим фотографијама приспелим на конкурс свим његовим учесницима. Бонус ове свечаности био је наступ Растислава Зорњана, који је извео одломак из монодраме „Чика Пишта са салаша“ аутора Јана Салчака, са којом ће учествовати на овогодишњој позоришној смотри „Позоришне ловорике“. На такмичењу је учествовало 14 учесника из седам словачких војвођанских средина.

 

3. ИНФОРМАЦИОНО-ДОКУМЕНТАЦИОНО ОДЕЉЕЊЕ (ИНДОК)

 

Програм 1: Портал: www.slovackizavod.org.rs

Програм 2: База података културе војвођанских Словака

Програм 3: Библиотека, обрада и куповина нових књига

 

 

 

Програм 1:
Портал: www.slovackizavod.org.rs

 

Портал културе војвођанских Словака налази се на адреси www.slovackizavod.org.rs. Од 2009. године, од када га ЗКВС припрема, постао је често посећени медиј и озбиљан партнер другим интернет, штампаним, телевизијским и радијским медијима. Садржај портала се развија и основ овог развоја је свакодневни рад ЗКВС. Током 2022. године посетиоцима сајта ЗКВС је понудио бројне репортаже, низ фотографија и стручних прилога, неколико јавних позива, календар догађаја, нове текстове о медијима војвођанских Словака, часописима и периодичним публикацијама, о актуелним издањима, удружењима, о артефактима културног наслеђа и многе друге теме из области културе војвођанских Словака.

 

Програм 2:
База података културе војвођанских Словака

 

Електронска база података Завода за културу војвођанских Словака настала је 2009. године, као пројекат који омогућава да се на једном месту систематизују и чувају дигитализовани аудио, видео, штампани и фото-материјали, са намером стварања електронског архива који ће доприносити очувању, унапређењу и развоју истраживачке делатности и културе војвођанских Словака уопште. Од настанка електронске базе података овде се уноси разноврсна архивска грађа – најстарији видео-снимци, старе фотографије, репродукције уметничких дела, снимци народних песама, дигитализовани томови часописа, итд.

 

Програм 3:
Библиотека, обрада и куповина нових књига

 

У оквиру ИНДОК одељења је за јавност отворена библиотека Завода за културу војвођанских Словака која садржи богату понуду наслова на разним језицима и различитих жанрова. Књижевни фонд Завода садржи речнике, енциклопедије, лингвистичке приручнике, књижевна дела словачких војвођанских аутора, критике, теорије књижевности, монографије села и градова, монографије личности, књиге из области ликовне, музичке позоришне и филмске уметности, филозофије, етике, архитектуре, религије, културне историје, народне културе, журналистике, културног менаџмента и политичких наука, затим библиографије, биографије, зборнике итд.

 

4. ОДЕЉЕЊЕ ЗА КУЛТУРНО-УМЕТНИЧКЕ МАНИФЕСТАЦИЈЕ, СТРУЧНО УСАВРШАВАЊЕ И ОБРАЗОВАЊЕ У ОБЛАСТИ КУЛТУРЕ И УМЕТНОСТИ СЛОВАКА У ВОЈВОДИНИ

 

Одељење за културно-уметничке манифестације, стручно усавршавање и образовање у области културе и уметности подржава, координира и реализује програме и активности најзначајнијих програма који доприносе развоју културе и уметности војвођанских Словака, у сарадњи са представницима општина, Националним саветом словачке националне мањине и Покрајинском владом АПВ, припрема документа о организовању културно-уметничких програма, фестивала и смотри, њихове календаре и програме, календаре јубилеја, као и финансијске планове за извођење програма и сл. У оквиру свог изложбеног простора, завод у сарадњи са осталим културним установама и удружењима грађана из области културе, организује изложбе, програме и промоцију свих облика уметничког стваралаштва.

 

Програм 1: Подршка културно-уметничким манифестацијама

Програм 2: Програми стручног усавршавања и образовања у култури и уметности

Програм 3: Промоција активности завода и културе војвођанских Словака

Програм 4: Развој културне продукције у мањим срединама

 

 

 

Програм 1:
Подршка културно-уметничким манифестацијама

 

ЗКВС од 2013. године финансијски и организационо подржава најзначајније фестивале војвођанских Словака.

 

„Танцуј, танцуј…“

 

Упркос свим проблемима, заједничким снагама свих заинтересованих актера, успео је да се очува континуитет наших фестивала. Више од 800 играчких, певачких и музичких аматера из целе Војводине, али и из Хрватске и Словачке, окупило се у суботу, 18. јуна, на нашој највећој мањинској такмичарској манифестацији, Фолклорном фестивалу „Танцуј, танцуј…“ у Гложану. Временске прилике су и ове године послужиле да се јубиларни, 50. фестивал одржи у свом стандардном облику. Фестивалска фешта је, традиционално, почела концертом певачких група и народних оркестара у Дому културе, настављена је свечаним дефилеом свих учесника фестивала, поентирала је са два концерта фолклорних ансамбала у амфитеатру, а нису изостале ни пратеће манифестације. Завод је ову манифестацију подржао организационо и финансијски.

 

 

 

„Позоришне ловорике“ 2022

 

У периоду од 29. октобра до 5. новембра у позоришној сали Центра за културу у Старој Пазови организована је 52. Смотра словачког аматерског позоришног стваралаштва „Позоришне ловорике“, на којој се такмичило шест позоришних представа из Ковачице / Пивница, Гложана, Кулпина, Ердевика, Новог Сада и Кисача. Стручни жири, који је радио у саставу Мгр Мирослав Бенка, Јан Привизер и Александер Бако, одлучио је да је најбоља представа овогодишње смотре инсценација „Људ-мила“ Колектива креативних аматера „КОКРАМ“ из Ковачице и Аматерског позоришта „Јанко Чеман“ из Пивница.

 

„3 x Ђ“ – смотра дечјег позоришног стваралаштва

 

У Старој Пазови, у суботу, 10. децембра, одржана је 28. Дечја позоришна смотра „3 x Ђ“. Нажалост, на смотри су учествовала само два ансамбла, и то ансамбл Основне школе „Херој Јанко Чмелик” из Старе Пазове, који је извео представу „Мој први састанак” у режији Ивана Јечмена и Александра Маћерака, по комаду Марије Котвашове-Јонашове, и ансамбл СКУД “Милан Растислав Штефаник” из Бингуле, са представом “Мама, дођи да се играмо”, у режији Тијане Фаркаш, такође инспирисана прозом Марије Котвашове-Јонашове. Представе је вредновао Петер Худак, редитељ из Пухова у Словачкој, као и дечји жири у саставу: Ема Лакатош, Тамара Очовај и Лена Станковић из Старе Пазове. У оквиру смотре одржана је радионица у клубу ВХВ, коју је водио редитељ Петер Худак.

 

„Златни кључ“ – фестивал словачке забавне музике

 

41. фестивал словачке забавне музике „Златни кључ“ већ традиционално је одржан у Дому културе у Селенчи, у недељу, 30. октобра 2022. године. Фестивал је, ове године, донео 10 нових композиција у жанру забавне музике, а био је и директно преношен путем РТВ 2. Према мишљењу жирија, најуспешнија композиција фестивала била је „Ритам срца“ ауторке Ивете Ковач, која је композицију написала према тексту Самуела Ковача, а извела ју је Уна Амиџић. Ова композиција је, уједно, освојила и Награду НССНМ, дакле статуету Мире Бртка. Другу награду је освојила композиторка, текстописац и интерпретаторка Ана Торђански за песму „Мили мој“, док је трећа награда за композицију отишла у руке текстописцу и композитору Владимиру Марушићу за песму „Тада сам твој“, коју је извео Иван Петрович.

 

„Сусрет у пивничком пољу“ – међународни фестивал певача-солиста изворних словачких народних песама

 

Овогодишњи 56. Међународни фестивал певача-солиста словачких изворних народних песама „Сусрет у пивничком пољу“ одржан је од 18. до 20. новембра у пивничком Дому културе. Своје гласовне могућности, аутентичне песме и народне ношње тестирало је 28 певача, ове године, укључујући и госте из иностранства, односно из Мађарске и Румуније. Бројни певачи су на овој едицији фестивала певали у пратњи тринаесточланог оркестра под диригентском палицом Ондреја Магловског, који је свирао у саставу: Павел Томаш мл., Марина Церовски, Иван Шандор, Шћефан Брња, Ђорђе Петришко, Мирослав Мајсторовић, Еуген Хома, Владица Станковић, Златко Клиновски, Андреј Солопа, Ервин Малина и Јурај Суђи мл. Представнике на фестивалу су имала следећа насеља: Падина, Јаношик, Ковачица, Арадац, Пивнице, Селенча, Гложан, Кисач, Нови Сад, Лалић, Бачки Петровац, Кулпин, Луг, Бољевци, Шид, Стара Пазова, Надлак и Бекешка Чаба. Изведбу и аутентичност песама вредновао је жири у саставу: Словенка Бенкова, Јармила Јурица-Ступавски и Павел Томаш ст. Народну ношњу је и ове године оцењивао етнолог Патрик Раго.

 

„Лети песма, лети“ – фестивал дечје забавне музике

 

У недељу, 11. децембра, у Дому културе „3. октобар“ у Ковачици, одржан је 24. Фестивал словачке дечје забавне музике „Лети песма, лети“. Овогодишњи фестивал донео је петнаест нових композиција у изведби петнаесторо солиста, четрнаесторо композитора и текстописаца из Ковачице, Бачког Петровца, Кулпина, Лалића, Падине, Селенче и Старе Пазове. За аранжмане се побринуо четворочлани оркестар, који је био музичка пратња певачима, у саставу: Јан Петрович, Владимир Петрович, Даниел Цицка и Јан Петрович. Прву награду за композицију доделили су Самуелу Ковачу из Бачког Петровца за нумеру „Без страха“. Другу награду жирија за композицију освојила је Словенка Бенка из Бачког Петровца за нумеру „Сањај“, а трећу Павел Љаврош из Падине за нумеру „Нека пада киша“. Прву награду за интерпретацију освојила је Луциа Валовец из Ковачице, другу Мартина Склабински из Бачког Петровца, а трећу Емина Рохарик из Падине. Текстове је вредновала професорка словачког језика Зузана Путник из Ковачице. Награда за текст „Нека пада киша“ отишла је у руке текстописцу Павелу Љаврошу из Падине.

 

Позоришни фестивал „ДИДА“

 

27. Фестивал позоришних инсценација аутора са Доње земље – „ДИДА“, организован је од стране Аматерског позоришта „Јанко Чеман“ из Пивница, а одржан је током два викенда, од 1. до 10. априла 2022. године. Када је реч о резултатима позоришних ансамбала, жири (З. Тарноци, З. Тирова и В. Валенћик) је одлучио овако: Награду „Јанко Чеман“ за инсценацију која приказује најаутентичнију слику живота Словака са Доње земље доделила је позоришној групи СКПД „Ердевик“ из Ердевика, награду „Јан Кмећко“ за најуспешнију позоришну представу освојили су новосадски шафариковци, који ће нас уједно представљати на фестивалу „Паларикова Ракова“ у Чадцу. 1. награду за глумачко остварење, односно награду „Јозеф Хрчек“, освојио је Пивничанин Јарослав Шимон, 2. награду је освојила Јана Петрус из Ердевика, док је трећа награда припала Анастазији Ондрик из Падине.

 

Програм 2:
Програми стручног усавршавања и образовања у култури и уметности

 

 

Речничка обрада савременог словачког језика и рад са корпусима текстова

У петак, 18. новембра, у просторијама Завода за културу војвођанских Словака одржана је друга по реду радионица, чије су циљне групе били студенти словакистике, медијски радници, језички уредници и преводиоци. Тема овог целодневног едукативног семинара била је речничка обрада савременог словачког језика и рад са корпусима текстова. Присутне су на почетку поздравили директор Завода за културу војвођанских Словака, Владимир Францисти, и руководилац и идејни творац радионице, др Самуел Коруњијак. Прва тачка програма било је предавање доц. др Зузане Тирове, професорке на Одсеку за словакистику Филозофског факултета у Новом Саду, која је одабрала тему Словачко-српски преводилачки речници у прошлости и садашњости и уједно кратко представила штампану верзију „Српско-словачког речника административно-правне терминологије“, који је недавно изашао из штампе. Овогодишњи гостујући предавачи биле су филолошкиње са Института за лингвистику „Људовит Штур“ Словачке академије наука из Братиславе. Др Бронислава Хохолова, са одељења за савремену лексикологију и лексикографију одржала је предавање о Стварању експланаторног речника савременог словачког језика, а након ње је одржала предавање др Наталиа Коленчикова, са истог одељења ИЛЉШ, на тему Публицизми у савременој словачкој штампи и њихов одраз у РССЈ. Мгр Кристина Бобекова, радница на одељењу Словачког националног корпуса ИЛЉШ причала је о Речнику колокација придева у словачком језику и Словачкој терминолошкој бази. Последњи едукативни сегмент је било предавање са практичним делом, које је одржала мгр Романа Кролчикова, такође запослена на одељењу Словачког националног корпуса, која се фокусирала на Словачки национални корпус и његову употребу. Након сваког предавања уследила је жива дискусија између предавача и присутних, која је резултирала новим закључцима.

 

 

Програм 3:
Промоција активности завода и културе војвођанских Словака

 

 

„Зима са књигом“

У четвртак, 17. фебруара, у Заводу за културу војвођанских Словака одржана је традиционална манифестација Зима са књигом, на којој су била представљена најновија издања књижевне продукције Словачког издавачког центра, уз посебан акценат на збирку барда поезије војвођанских Словака, Паља Бохуша „На прагу“. У оквиру књижевне вечери презентоване су и неке од активности Завода, и то библиофилско издање пет песама Паља Бохуша, „По ужареном путу“, које је Завод издао 2021. године поводом стогодишњице рођења песника, а представљена је и најновија допуна галерије портрета значајних личности културног и друштвеног живота војвођанских Словака.

 

 

Учествовање на Међународном сајму књига у Новом Саду

У четвртак, 3. марта, на Међународном сајму књига у Новом Саду одржана је промоција актуелних књижевних издања Завода за културу војвођанских Словака. На овогодишњем сајму, завод је представио издања из три едиције, као и један наслов, који је изашао ван едиције. Била су то два зборника, са 15. и 16. музиколошке конференције „Словачка музика у Војводини“, које већ годинама успешно и компетентно саставља и уређује Милина Склабински. Из едиције Библиографије представљене су „Библиографија Јана Лабата“ и „Библиографија Јана Кишгеција“. Обе публикације приредила је наша искусна и најпродуктивнија библиографкиња Божена Бажик. Едиција Докторске дисертације донела је два занимљива и корисна наслова за нашу културу, и то „Историју стандардног словачког језика војвођанских Словака у међуратном периоду“ Самуела Коруњијака и „Активности војвођанских Словака у Покрету отпора у раздобљу од 1939. до 1941.“ Ондреја Друге. На сајму је представљена и публикација коју је завод прошле године издао мимо едиције, а то је „Народни обичаји и веровања Словака у Старој Пазови“, коју је приредио Мартин Пребуђила поводом недоживљеног 70. рођендана њене ауторке проф. др Ане Марић. Наравно, завод је представио и своја два последња годишњака „Мајак“, која детаљно приказују све активности завода у претходном двогодишњем периоду.

 

 

Концерт озбиљне музике Ане Хавран-Илић и Игора Хаврана

У среду, 13. априла, у Заводу за културу војвођанских Словака одржан је концерт озбиљне музике, на којем су се представили млади музичари из Старе Пазове и Новог Сада. Једна од мисија Завода за културу војвођанских Словака је и подршка младим талентима на пољу уметности и културе. Завод се непрекидно труди да афирмише професионалне уметнике и широј јавности приближи њихово стваралаштво. Своје музичко умеће су на овом концерту показали брат и сестра из Старе Пазове, Ана Хавран-Илић (гитаристкиња) и Игор Хавран (виолиниста), као и корепетиторке Сања Пргоњић и Сања Радуловић. Концерт је имао за циљ да приближи свет, шарм и значај класичне музике у интерпретацији младих, профилисаних музичара.

 

 

66. књижевни сусрети

У суботу, 25. јуна, у просторијама Завода за културу војвођанских Словака, одржани су 66. Књижевни сусрети су најстарија културна манифестација војвођанских Словака, чији континуитет није прекинут. Од четрнаест реферата, већина је била посвећена ауторима који славе јубилеје – професорима у пензији са Катедре словакистике ФФ УНС, Јармили Ходолич и Мирославу Дудоку, значајном активисти на пољу српско-словачких веза, актуелном директору Архива Војводине Небојши Кузмановићу и најмлађој јубиланткињи Анамарији Болдоцки-Грбић. Учесници овогодишњих сусрета присетили су се и других бројних јубилеја – 100 година од рођења Старопазовчана Златка Клаћика, недоживљеног 90. рођендана Андреја Чипкара и Данијела Дудока, недоживљеног 80. рођендана Михала Тира и недоживљеног 70. рођендана Јарослава Супека. Награду „Нови живот“ за 2021. годину, која се већ традиционално додељује на сусретима, добио је Данијел Пиксијадес, словачки песник из Војводине, који живи у Канади. Лауреат са присутнима обратио путем видео-поздрава на прелепом словачком језику, који није оштетило ни пола века раздвојености од матичне заједнице. У оквиру сусрета представљене су и две публикације. Библиофилија посвећена стогодишњици рођења Златка Клаћика, коју је приредио Јозеф Клаћик а објавио ЗКВС, и књига „Правци и обале – Есеји других о мени“, коју су саставиле Зденка Валент-Белић и Смиљана Пиксијадес, а коју је објавио Словачки издавачки центар поводом доделе награде „Нови живот“.

 

 

Где петлови не певају, нема ни људи

У Заводу за културу војвођанских Словака је 7. априла 2022. године отворена изложба маестра наивне уметности Павела Хајка из Ковачице, под називом „Где петлови не певају, нема ни људи“. Важан део активности ЗКВС је и представљање ликовне уметности војвођанских Словака, што је немогуће без представљања уметничких дела наивног сликарства. Наивни сликар Павел Хајко (1952) сликарством се бави скоро пола века. Спада међу најзначајније сликаре у оквиру ковачичке школе наивног сликарства, рођене почетком друге половине прошлог века. Уметник је ове године прославио седамдесети рођендан, а то је био један од разлога због којих се Завод одлучио за организовање ове самосталне изложбе.

 

 

Снени вртови – изложба слика

У Заводу за културу војвођанских Словака је у среду, 11. маја, отворена изложба слика академског сликара Јана Агарског. Изложбом „Снени вртови“ академског сликара Јана Агарског из Старе Пазове се Завод за културу војвођанских Словака надовезао на сличне активности, којима нашој културној јавности континуирано представља савремену ликовну уметност војвођанских Словака. Један од принципа завода је да представља, пре свега, оно најрепрезентативније из наше културне понуде, а дело Јана Агарског овај критеријум јасно испуњава. Завод је ову изложбу организовао поводом животног јубилеја аутора, који ове године навршава шездесет година.

 

 

Корени 8 – изложба ликовних радова малог формата

У среду, 15. јуна, у ЗКВС је отворена изложба радова малог формата словачких уметника у Србији под називом „КОРЕНИ 8“. Овогодишња изложба радова малог формата „Корени“, на којој учествују словачки сликари који живе у Србији, одржава се већ осми пут. Остварени континуитет одржавања овог скромног и неупадљивог догађаја најбољи је показатељ тога да је његов иницијатор, старопазовачки сликар Јан Агарски, био у праву када је оснивао „Корене“. Показало се да на овим изложбама малог формата учествују бројни уметници свих генерација који, на тај начин, из године у годину представљају своје најновије радове. Изложбе „Корени“ тако жељној публици пружају увид у нове радове из њихових атељеа. Уједно су ови радови заиста драгоцени за критичаре који процењују адекватност савремених уметничких дела у савременом свету, као што ће каталози дела као и остала документација са ових изложби бити драгоцени за писање неких будућих историја уметности војвођанских Словака, али и наше уметности уопште. На овогодишњој изложби „Корени“ награђена је серија малих цртежа Зденке Марије Мадацки, која је проистекла из њеног дугогодишњег и континуираног интересовања за однос науке и уметности, тачније однос природе и карактера уметности. Својом једноставном и чистом иконографијом створила је заиста аутентичне цртеже пуне бројних метафоричких порука.

 

 

Словачка графика у Србији

Постала је лепа традиција да се сваке године, увек дан пре отварања Словачких народних свечаности, у Заводу за културу војвођанских Словака у Новом Саду одржава отварање репрезентативне изложбе радова словачких ликовних уметника из Србије. Ни сада није било другачије. У четвртак, 11. августа, у 15 часова је у заводу свечано отворена изложба под називом „Словачка графика у Србији“. Владимир Валенћик је у изложбу уврстио радове петнаест аутора, који су дипломирали управо у области графике и који су се у протеклих 50 година мање-више континуирано посветили овој захтевној области визуелне уметности. На изложби су представљене графике Павела Попа, Јозефа Клаћика, Павела Чањија, Михала Кираља, Мартина Кизура, Зденке Марије Мадацки, Јане Вјерг, Весне Опавски, Милана Грње, Данијеле Марко, Мартине Каравла Хлода, Марине Чањи, Ане Андрејић, Алене Клаћик и Емилије Валенћик Лабат. Изложени радови су реализовани у широком спектру графичких техника, а то од класичног линореза, акватинте, литографије, разних комбинованих техника до савремених облика коришћења дигиталне штампе.

 

 

Привремене слике

У четвртак, 29. септембра, у Заводу за културу војвођанских Словака отворена је изложба под називом „Привремене слике“, академског сликара Растислава Шкулеца. Завод је ову изложбу организовао поводом животног јубилеја — 60. рођендана овог уметника. Свечано отварање вернисажа увеличао је талентовани млади пијаниста, Владимир Габриел Ловас, који је маестрално извео две технички захтевне композиције Сергеја Рахмањинова. О делу Растислава Шкулеца и о актуелној изложби говорио је наш реномирани ликовни критичар, Владимир Валенћик.

 

 

Божићна прича 2022

Завод за културу војвођанских Словака већ традиционално, у сусрет најлепшим празницима, обрадује децу прикладним програмом и поклонима. Овогодишња „Божићна прича“ за децу организована је у петак, 23. децембра. Прошле године је ова манифестација попримила другачији изглед, него што је имала до тада – уместо класичног програма школске и предшколске деце, „Божћна прича“ претворила се у конкурс за ђаке основних школа за најлепши рад посвећен теми Микулаша, Божића, Нове године и зиме. Одазив ученика и школа је и овог пута био изнад очекивања: на такмичење је приспело 406 радова које је израдило 389 деце узраста од 2 до 14 година. Радови су стизали из следећих средина: из Јаношика, Падине, Белог Блата, Арадца, Ердевика – Љубе, Луга, Сусека, Старе Пазове, Бачког Петровца, Кулпина, Пивница, Лалића, Селенче, Гложана и Кисача. Иако су сви пристигли радови свакако заслужили пажњу и наклоност, због њиховог великог броја и ограниченог изложбеног простора, није их било могуће све изложити. Тежак задатак цењивања радова ученика имали су академски сликари Ђула Шанта, председник комисије и Данијел Бабић, као и писац за децу и глумац Јан Жолнај. Од гомиле дечјих радова жири је коначно одредио 20 најуспешнијих, који су били изложени у галерији ЗКВС, уједно и штампани у виду разгледница.

 

 

Портрет Густава Маршала Петровског

Симболичном Пантеону значајних личности културног и друштвеног живота војвођанских Словака, који Завод за културу војвођанских Словака гради годинама уназад, ове године је додат још један портрет. Портрет Густава Маршала Петровског (Бачки Петровац, 1862 – 1916, Чикаго), писца, новинара, културног радника и шириоца просветитељства међу словачким исељеницима у САД , насликала је академска сликарка Јасна Опавски.

 

 

Две слике Зуске Медвеђове у фонду ЗКВС

 

Завод за културу војвођанских Словака је 2022. године обогатио своју колекцију уметничких дела словачких аутора са две изузетно драгоцене слике. Паулина Сабо-Танцик је Заводу поклонила портрете својих родитеља – барда поезије војвођанских Словака Паља Саба Бохуша и његове супруге Зузане Сабове. Аутор оба портрета је академска сликарка Зуска Медвеђова (5. октобар 1897, Петровац – 11. фебруар 1985, Принцезино), једна од првих жена која је завршила студије на Академији ликовних уметности у Прагу.

 

 

 

Програм 4:
Подршка културној продукцији у мањим срединама

 

Завод за културу војвођанских Словака сваке године финансијски и организационо подржава културну продукцију у мањим словачким срединама, односно културну продукцију мањих и независних културних субјеката. У 2022. години завод је подржао:

Српско-словачко песничко коло – сусрет словачких и српских писаца у организацији Словачког културног клуба из Бачког Петровца;
Подршка гостовању Позоришта „ВХВ” из Бачког Петровца на фестивалу у Брезну, Словачка република;
Изложба „ДИДА чини чуда“ – финансијска подршка документарној изложби поводом одржавања позоришног фестивала „ДИДА“ у Пивницама;
Подршка ликовним колонијама у Кисачу;
Подршка позоришној трупи СКЦ „П. Ј. Шафарик“ ИЗ Новог Сада;
Подршка 30. годишњици фолклорног ансамбла „Класје” из Старе Пазове;
Подршка учешћу КПД „Једнота” из Гложана на фолклорном фестивалу у Зуберецу, Словачка;
Зборник радова словачких учитеља из региона „Доње земље” – финансијска подршка издавању зборника;
Издавање Речника правних термина, финансијска подршка издавању речника;
Подршка презентацији ЦД Ане Зорњан Кулик;
Финансијска подршка за издавање монографије „Оно што си видео, ниси видео” посвећене животу и делу драмског писца Михала Камања (Јанка Чемана);
Финансијска подршка издању публикације „Дрвена коза” књижевнице Вјере Бенкове;
Подршка документарном филму посвећеном 30. годишњици обнављања Словачких народних свечаности.

 

Програм 5:
Сарадња са Заводима и културним институцијама осталих националних заједница у Војводини

 

Цвет разноликости

У уторак, 16. августа, на сцени „Пера Добриновић“ Српског народног позоришта у Новом Саду одржан је концерт под називом „Цвет разноликости“. „Цвет разноликости“ је пројекат, који има за циљ да кроз музику презентује јединственост различитости, духа мултикултуралности и интеркултуралности Новог Сада и Војводине. Део је потпрограма „Дунавско море“ у оквиру програма „Нови Сад – европска престоница културе“, а под његову реализацију се потписује Завод за културу војвођанских Румуна у сарадњи са заводима за културу војвођанских Мађара, Словака, Русина и Хрвата, под покровитељством Фондације „Нови Сад – европска престоница културе“ и Града Новог Сада. У наставку концерта, народне мелодије војвођанских националних мањина извели су сви учесници. У оквиру „Цвета разноликости“, наступили су и Лело Ника, свестки познат виртуоз на хармоници и Бела Маврак, војвођански тенор светског реномеа. Овај изузетно успешан и посећен концерт заједно су затворили сви мањински оркестри песмом „Тихо ноћи“. Концерт је водила Ана Зорњан Кулик.

 

5. МЕЂУНАРОДНА САРАДЊА

 

У складу са својим статутом, ЗКВС развија међународну сарадњу у области науке, културе и уметности војвођанских Словака у циљу унапређења и развоја међународне културне сарадње словачке националне мањине у Војводини са матичном државом, суседним државама и регионима и осталим државама у Европи и свету.

 

Програм 1:
Pro Cultura Slovaca

 

Pro Cultura Slovaca – додељивање регионалне награде за допринос у области културе Словака из Доње земље

Завод за културу војвођанских Словака (Србија), Завод културе Словака у Мађарској (Мађарска) и Културно и научно друштво „Иван Краско“ (Румунија) су се 2017. године договорили основати Награду „Pro Cultura Slovaca“ за допринос у области културе Словака са Доње земље, а од наредне године (2018) се ова награда додељује сваке године. Ове године је њена додела била уврштена у програм Дана Словака у Мађарској, који је обележен 2. јула у Сарвашу, граду који слави 300 година од досељавања Словака. Овај догађај је одржан у Музеју „Самуел Тешеђик“, који је био свештеник сарвашким евангелицима и оснивач прве практичне пољопривредне школе у Европи. Након њеног краха, у Сарвашу је радила словачка евангеличка гимназија, где су студирале многе значајне личности нашег културног, научног и политичког живота, и то не само са Доње земље. Носиоци Дипломе „Pro Cultura Slovaca“ за 2022. годину су Влатко Миксад из Хрватске – за допринос у области позоришне уметности и уметничке изведбе и Мариена Станковић Кривак из Србије – за допринос у области музичке уметности, за активност у управљању културно-уметничким телима традиционалне и модерне културе, за ширење доброг имена словачке уметности и културе са Доње земље у земљи и иностранству. Лаудацију за Влатка Миксада прочитао је Павел Хласњик, а за Мариену Станковић Кривак је то урадила Катарина Мелегова Мелихова. Оба награђена су била дирнута и захвалила су се подносиоцима предлога, као и жирију. На крају свечаности, Ондреј Магловски из Србије добио је највише заједничко признање са Доње земље у области културе – за допринос у области музичке уметности, у области стваралаштва и реализације значајних културних догађаја, у области аудиовизуелне продукције, за активност у управљању културно-уметничким телима традиционалне и модерне културе, за ширење доброг имена словачке уметности и културе са Доње земље у земљи и иностранству, за њихово представљање и промоцију. Лаудацију је прочитала председница МОМС Петровац и председница Савета за Словаке у дијаспори при Матици словачкој у Словачкој Катарина Мелегова Мелихова.

 

 

Програм 2:
Троглас – књижевна турнеја по Доњој земљи

У четвртак, 17. новембра, у седишту Демократског савеза Словака и Чеха у Румунији у Надлаку, одржан је несвакидашњи сусрет словачких писаца из Румуније, Мађарске и Србије, који су организатори назвали Троглас – књижевна турнеја по Доњој земљи. Сусрет је организован као заједнички пројекат словачких културних установа из Мађарске, Румуније и Србије. Носилац пројекта био је Завод за културу војвођанских Словака, а улогу домаћина преузело је Културно-научно друштво „Иван Краско“ из Надлака. Манифестацију је финансијски подржала Канцеларија за Словаке у дијаспори. Упркос чињеници да су се слични догађаји у прошлости одржавали прилично често, последњих година смо сведоци опадања оваквих активности, па су сви учесници манифестације изразили одушевљење и задовољство што су се словачки писци са Доње земље поново срели и имали прилику да представе своје актуелно стваралаштво и тако испоље блискост ове три словачке књижевне традиције, које се развијају ван територије Словачке Републике. На догађају су учествовали песник, прозни писац и уредник Мартин Пребуђила (Србија), песник, текстописац и преводилац Ладислав Чањи (Србија), песник, уредник, новинар и фотограф Имрих Фул (Мађарска), песникиња и главна уредница „Народних новина“ Ева Фабијан (Мађарска), а савремену поезију Словака у Румунији представили су песници Иван Мирослав Амбруш и Ана Каролина Доваљ-Зимбран.

 

 

Владимир Францисти
директор
Завода за културу војвођанских Словака