Izveštaj o radu Zavoda za kulturu vojvođanskih Slovaka za 2020. godinu

ИЗВЕШТАЈ О ПОСЛОВАЊУ
ЗАВОДА ЗА КУЛТУРУ ВОЈВОЂАНСКИХ СЛОВАКА
ЗА 2020. ГОДИНУ

 

 

Садржај:

I УВОД

 

 

II РАЗВОЈНО-ИСТРАЖИВАЧКА ЈЕДИНИЦА

Програм 1:     Научна истраживања и конференције

Програм 2:     Издавачка делатност ЗКВС

Програм 3:     Фотоконкурс

 

 

III ИНФОРМАЦИОНО-ДОКУМЕНТАЦИОНА И КОМУНИКАЦИОНА ЈЕДИНИЦА (ИНДОК)

Програм 1:     Портал www.slovackizavod.org.rs.

Програм 2:     База података културе војвођанских Словака

Програм 3:     Библиотека, обрада и куповина нових књига

 

 

IV ЈЕДИНИЦА ЗА КУЛТУРНО-УМЕТНИЧКЕ МАНИФЕСТАЦИЈЕ, СТРУЧНО УСАВРШАВАЊЕ И ОБРАЗОВАЊЕ У ОБЛАСТИ КУЛТУРЕ И УМЕТНОСТИ СЛОВАКА У ВОЈВОДИНИ

Програм 1:     Подршка културно-уметничких манифестација

Програм 2:     Програм стручног усавршавања и образовања у области културе и уметности

Програм 3:     Презентација рада Завода и културе војвођанских Словака

Програм 4:     Подршка културне продукције у мањим срединама

Програм 5:     Сарадња са Заводима и културним установама других мањинских заједница у Војводини

 

 

V МЕЂУНАРОДНА САРАДЊА

Програм 1:     Награда “Pro Cultura Slovaca“ за допринос култури Словака у Србији, Румунији,   Мађарској и Хрватској

 

 

 

 

 

 

I УВОД

 

Завод за културу војвођанских Словака  је 2020. године спроводио активности усмерене на очување и унапређење материјалног и нематеријалног културног наслеђа и на подршку и представљање актуелних облика словачке културе у Србији. ЗКВС је своје активности спроводио у складу са надлежностима које произилазе из Статута УКВС и Одлуке о оснивању ЗКВС.

Извештај о активностима Завода у 2020. години заснован је на Програму рада за 2020. годину и Финансијском плану за 2020. годину, односно Изменама и допунама плана за 2020. годину, које су усвојили Управни одбор ЗКВС и оснивачи ЗКВС – Национални савет словачке националне мањине и Покрајинска влада АП Војводине.

Због чињенице да је пандемија ЦОВИД-19 трајала већи део 2020. године, што је захтевало строге хигијенске и противепидемијске мере, одобрени план активности ЗКВС морао је бити измењен и прилагођен стварним условима спровођења културних програма уз присуство јавности. Из тог разлога није било могуће одржати већину мањинских фестивала које финансијски и организационо подржава ЗКВС. У том смислу није било могуће реализовати фестивале: „Tancuj, tancuj…“, „3xĎ“, „Zlatá brána“, „Divadelný vavrín“ и „V pivnickom poli“. Док је фестивал „Zlatý kľúč „ одржан у облику телевизијског документарног филма ца који је рекапитулирао претходних 40 година овог словачког фестивала популарне музике. Фестивал популарне музике за децу „Letí pieseň, letí“, такође је морао да промени облик и реализован је онлајн гласањем за припремљене снимке песама пријављениух на фестивал.

Чињеница да се појединачни догађаји нису могли реализовати отворила је простор за активности које првобитно нису биле обухваћене планом за 2020. Изменом првобитног плана објављен је нови наслов у едицији Докторске дисертације – Историја стандардног словачког  језика у окружењу војвођанских Словака у међуратном периоду Самуела Коруњијака. Завод је објавио илустровану публикацију о саобраћајним правилима за ученике основних школа. Поред тога, Завод је такође повећао финансије за подршку издања књига. Тако су подржан а издања књига Оживљена прошлост ауторке Вјере Бенкове, издање МОМС Бачски Петровец и Свадбени обичаји и традиције Словака у Падини, издање МОМС у Падини.

Извештај о активностима за 2020. годину констатује да је, упркос неповољним околностима, већина планираних активности за 2020. годину ипак успешно спроведена.

 

 

II РАЗВОЈНО-ИСТРАЖИВАЧКА ЈЕДИНИЦА
Програм 1:
Научна истраживања и конференције
XVI музиколошка конференција (11.1)

Завод за културу  војвођанских Словака организовао је у Новом Саду 29. октобра 2020. XVI музиколошку конференцију Словачка музика у Војводини. За организацију и програмски садржај конференције био је задужена др Милина Склабинска. Конференција била је посвећена годишњицама у музичкој области и актуелним питањима у музичком животу Словака у Војводини. На конференцији је презентовано десет стручних радова које су припремили Анна Зорњана, Марјена Станковић Кривак, Катарина Мелегова-Мелихова, Словенка Бенкова-Мартинкова, Јан Шимоњи, Светлана Золњан, Павел Гажа, Јурај Суђи, Павел Томаш и Јан Томаш и Анамарија Болдацка. На крају конференције је одржан програм младих певачких талената – учеснику семинара, који такође организује УКВС.

 

Програм 2:
Издавачка делатност УКВС
Годишњак “Мајак 2019”  (11.2)

Једна од редовних публикација коју сваке године издаје ЗКВС је годишњак Мајак, који пружа детаљан преглед активности наше културне институције. Годишњак је донео извештаје о свим догађајима и активностима које је институт спровео 2019. године. Сви радови се објављују двојезично – на словачком и српском језику и илустровани су фотографијама у боји. “Мајак” такође доноси и ажурирани именик словачких културних удружења и установа. Састављач годишњака био је Ладислав Чањи, а за графички дизајн био је задужен Дула Шанта.

Годишњак је објављен у 200 примерака и не продаје се.

 

 

Зборник XV музиколошке конференције (11.3)

ЗКВС је објавио зборник радова са 15. конференције музиколога и музичких стручњака Словачка музика у војводини, која се одржала 23. новембра 2019. у Новом Саду. Састављач публикације је др Милина Склабинска. Зборник садржи радове: др Доминике Махутове. „Музичко наслеђе Вилијама Фигуш-Бистрог у Књижевном архиву Словачке националне библиотеке“, др Марцела Јаношика „Музичко дело Јана Подхрадског у Књижевном архиву Словачке националне библиотеке“, др  Милине Склабински  „Микулаш Шнајдер-Трнавски и његово дело у Великом Бечкереку (1907), др Алжбете Лукачове. и Мгр. Ане Медвеђ „Сонда у прву фазу истраживања традиционалне музичке културе Словака у Пивницама“, Маријене Станковић-Кривак „Збирка композиција Владимира Ковача – Путовање поплочано музиком“, др Мартина Урбана „Слике из Доње земље – од истраживања музичких и плесних артефаката до сценског представљања културе сународника у Словачкој“, Људмиле Беређи-Ступавски “Личност Јана Ломена у културном и музичком животу Кисача”, др Јураја Суђија „Делатност словачке хорске културе и њен утицај на ширење интеркултуралности у Војводини“, Мр. Мартина Циприхове „Медијска презентација музике војвођанских Словака у Словачкој“.

Зборник је објављен у 100 примерака и није на продају.

 

 

Библиографија Јана Лабатха (11.4)

Завод за културу војвођанских Словака је перманентно посвећен мапирању културе војвођанских Словака, а објављивање стручних публикација има своје незаменљиво место у овом контексту. Посебна књижна едицијаје посвећена библиографијама наших културних радника. Библиографија Јана Лабата, значајног представника поезије војвођанских Словака, коју је саставила Боженка Бажикова, објављена је као пети наслов у едицији Библиографије.

Библиографија је припремљена у складу са важећим стандардима библиотечке и информационе науке, а библиографски подаци су подељени у два засебна поглавља, и то: Рад Јана Лабата и Текстови о Јану Лабатху.

Библиографија такође садржи три детаљна регистра: регистар имена, регистар књига чији је аутор Јан Лабат и књига у којима су објављени његови текстови, одн. текстови о њему и регистар часописа и новина у којима су Лабатови текстови и текстови о њему.

 

50 година позоришних ловорика (11,5)

 

Завод за културу војвођанских Словака је 2020. године припремио  публикацију „50 година позоришних ловорика”, посвећену педесетој годишњици најстарије и најважније манифестације словачког војвођанског позоришта. Публикација детаљно мапира свих 50 година ове манифестације и драгоцен је извор информација о развоју словачког аматерског позоришта у Војводини у другој половини двадесетог и у прве две деценије двадесет првог века. Састављачи публикације су Мирушка Кочиш и Јан Бако.

 

 

„Историја стандардног словачког језика у средини војвођанских Словака у међуратном периоду“ – едиција “Докторске дисертације“ (11.6)

План и програм активности Завода за културу војвођанских Словака за 2020. годину првобитно није садржао ставку  издања нове књиге из едиције “Докторске дисертације“, јер у време његовог усвајања Завод није имао ниједан рукопис докторских дисертација. Пошто због текуће пандемије ЦОВИД-19 неколико манифестација није могло бити реализовано (нпр. фестивали), одлучено је да се у програм укључе и неки пројекти, попут објављивања новог наслова у едицији “Докторске дисертације“, пошто је Завод у међувремену добио примио захтев за објављивање таквог дела. Ове године, као шести том издања, институт је објавио докторску дисертацију Самуела Коруњјака „Историја стандардног словачког језика у средини војвођанских Словака у међуратном периоду“, коју је одбранио на Одељењу за словачки језик на Филозофском факултету Универзитета Константина Филозофа у Њитри (август 2017. године).

Књига је објављена у 150 примерака и није на продају.

 

 

„Peter v premávke“ (11.7)

Завод за културу војвођанских Словака је 2020. године објавио илустровану публикацију о саобраћајним правилима за ученике основних школа „Peter v premávke“. Ова публикација Добривоја Марковића објављена је као заједничко издање ЗКВС и Матице словенскеј. Књига је намењена првенствено ученицима нижих разреда основних 3кола који прате наставу на словачком језику, одн. онима који имају часове словачког језика са елементима националне културе. Књига је дистрибуирана свим школама у Војводини, где се учи словачки. Публикацију је на словачки превела Светлушка Хлавачова.

 

Програм 3:
X Fotoконкурс  (11.8)

 

Десети Фотоконкурс који је организовао ЗКВС је био посвећен музичком животу Словака у Војводини у свим његовим облицима. На такмичењу је учествовало дванаест учесника: Алена Гајан из Војловице, Јарослава Белањи из Пивница, Јанко Черни из Челарев, Зузана Дудок из Гложана, Ана Часар из Пивница, Ана Галамбош из Гложана, Адам Јонаш из Белог Блата, Јозеф Карделис из Кисача, Јозеф Карделис из Војловице, Андреја Лачок-Станивук из Бачког Петровца, Мартин Пап из Падине и Вјера Ђорђевић из Бачке Паланке. Учесници су послали више од две стотине фотографија, а велика већина заиста су ретки документи из наше недавне и давније прошлости, а обрађени и ускладиштени у бази података Завода остаће доступни свим потенцијалним научним истраживачима. Стручна комисија која је оцењивала фотографије (етномузиколог Ана Зорњан, етнолог Патрик Раго и радници Завода Владимир Францисти, Наташа Симоновић и Ладислав Чањи) одлучила је да награди Ану Галамбош из Гложана.

 

 

 

III. ИНФОРМАЦИОНО-ДОКУМЕНТАЦИОНА И КОМУНИКАЦИОНА ЈЕДИНИЦА (ИНДОК)

 

Програм 1: Портал www.slovackizavod.org.rs.

Програм 2: База података о култури војвођанских Словака

Програм 3: Библиотека, обрада и куповина нових књига

 

Програм 1:
Портал www.slovackizavod.org.rs.    (12.1)

 

Портал културе војвођанских Словака може се наћи на адреси  www.slovackizavod.org.rs. Од 2009. године, откако га је ЗКВС покренуо, овај сајт има велику посећеност и постао је поуздан партнер осталим електронским, штампаним, телевизијским и радио медијима. Садржај портала се развија и основа овог развоја је свакодневни рад седишта УКВС.

Овај сајт је у току 2020. године посетиоцима понудио бројне информације, фотографије, стручне прилоге , јавне позиве, календаре догађаја, нове текстове о медијима војвођанских Словака, о часописима, актуелним издањима, о културним друштвима, као и многим другим темама у вези са словачком културом у Војводини.

Портал је прикупио документарни материјал из свих области културе и уметности војвођанских Словака и тиме испунио основну мисију института која је дефинисана Статутом.

Портал културе војвођанских Словака тренутно се технички и дизајнерски реконструише и унапређује, што би требало да обезбеди бољу прегледност и доступност за све његове  кориснике. Нови изглед сајта биће покренут до краја фебруара 2021.

 

 

Програм 2:
База података о култури војвођанских Словака (12.2)

 

Електронска база података Завода за културу војвођанских Словака настала је 2009. године као пројекат који омогућава систематизацију и очување дигитализације аудио, видео, штампаног и фото-материјала на једном месту, са намером стварања електронске архиве која ће допринети очувању, унапређењу и развоју истраживања, и културе војвођанских Словака уопште. Од стварања електронске базе података, овде се убацује разнолика архивска грађа – најстарији видео записи, старе фотографије, репродукције уметничких дела, снимци народних песама, дигитализовани томови часописа итд. Сваки ентитет је темељно обрађен и описан одређеним мета-подацима и постепено је припремљен за стварање једне свеобухватне електронске архиве о култури војвођанских Словака.

 

 

Програм 3:
Библиотека, обрада и куповина нових књига (12.3)

 

Од свог оснивања, ЗКВС гради сопствену библиотеку и свима заинтересованим за словачку војвођанску културу нуди богат списак наслова на разним језицима и из различитих области. Сврха библиотеке није само да понуди боље информације о словачкој националној заједници у Војводини, већ и информације и услуге за научнике, стручњаке, уметнике и друге грађане, који се баве ктуром војвођанских Словака. Поред тога, њен циљ је прикупљање, обрада и чување свих релевантних писаних извора  који се тичу војвођанских Словака.

Збирку књига чине речници, енциклопедије, лингвистички приручници, књижевна дела словачких војвођанских писаца, монографије села и градова, али и књиге из области ликовне, музичке, позоришне или филмске уметности, филозофије, етике, архитектуре, религије, културе историја, народна култура, новинарство, културни менаџмент и политичке науке, као и библиографије, биографије, збирке, споменице итд. Вредан део колекције чине серијске публикације и некњижни материјал као што су мултимедијални извори, брошуре, каталози, постери, билтени, позивнице итд.

 

 

 

IV. ЈЕДИНИЦА ЗА КУЛТУРНО-УМЕТНИЧКЕ МАНИФЕСТАЦИЈЕ, СТРУЧНА УСАВРШАВАЊА И ОБРАЗОВАЊЕ У ОБЛАСТИ КУЛТУРЕ И УМЕТНОСТИ СЛОВАКА У ВОЈВОДИНИ

 

Јединица за културно-уметничке манифестације, стручно усавршавање и образовање у области културе и уметности подржава, координира и спроводи програме и активности најважнијих програма који доприносе развоју културе и уметности војвођанских Словака у сарадњи са представницима општина, Националним саветом словачке националне мањине и Владом АПВ, припрема документе о организацији културно-уметничких програма, фестивала и представа, њихове календаре и програме, календаре јубилеја, као и финансијске планове за спровођење програма итд.

У оквиру свог изложбеног простора и у сарадњи са другим културним институцијама и удружењима грађана у области културе, Завод организује изложбе, програме и презентације свих облика уметничког стваралаштва.

 

Програм 1: Подршка културним и уметничким догађајима

Програм 2: Програми за стручно усавршавање и образовање у култури и уметности

Програм 3: Презентација активности Завода и културе војвођанских Словака

Програм 4: Развој културне продукције у мањим срединама

 

Програм 1:
Подршка културно-уметничких манифестација (13.1-7)

 

Од 2013. године ЗКВС финансијски и организационо подржава најважније фестивале Словака у Вовјодину. Међутим, због текуће пандемије КОВИД-19 у 2020. години, није било могуће организовати већину ових манифестација.

 

Нису одржани ови фестивали:

– 50. фестивал фолклора „Tancuj, tancuj…“

– 27. смотра словачког позоришта за децу – „3xĎ“

– 27. дечији фестивал фолклора „Zlatá brána“

– 51. представа словачког аматерског позоришта – „Divadelný vavrín“

– 55. међународни фестивал певача солиста изворних словачких народних песама „V pivnickom poli…“

 

Завод је финансијски и организационо подржао 40. Фестивал словачке популарне музике „Златни кључ“, који је реализован у нетрадиционалној форми телевизијског документарног филма посвећеног четрдесетој годишњици овог фестивала популарне музике Словака у Војводини.

Завод је подржао и 22. фестивал популарне музике за децу „Letí pieseň, letí,“ који је такође реализован у нетрадиционалној форми пошто се представљање песама и гласање за најбољу песму одвијало путем интернета.

 

Програм 2:
Програми стручног усавршавања и образовања у култури и уметности

 

II. Едукативни семинар за подршку развоја вокалне уметности војвођанске омладине у жанру популарне музике (13.8)

 

Традиционални едукативни семинар за подршку развоја вокалне уметности војвођанске омладине у жанру популарне музике одржан је 23. октобра 2020. године у просторијама Завода за културу војвођанских Словака. Овогодишњем семинару присуствовало је пет младих и талентованих певача и музичара – Уна Амиџић из Новог Сада, Ивета Ковач из Бачког Петровца, Златко Клиновски из Селенче, Јанко Хрубик и Ана Торђански из Арадца. Предавач семинара била је др. Словенка Бенка-Мартинко.

 

Пограм 3:
Презентација активности Завода и културе војвођанских Словака

 

Завод на Сајму књига у Новом Саду (13,9)

Традиционални Међународни сајам књига одржан је у Новом Саду од 3. до 9. марта 2020. године. Завод за културу војвођанских Словака  је на сајму већ традиционално представио своју продукцију књига. На штанду Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама, завод је представио своју књижну продукцију из 2019. године, и то пет наслова из сопствене продукције и четири наслова, чије издање је финансијски подржао. Завод је представио научну публикацију „Словаци у Војводини“, истакнуток словачког етнографа, културног антрополога и универзитетског професора Јана Боћика, зборник радова са позоришног колоквијума посвећеног 150-годишњици Позоришта у Бачком Петровцу „Пут између традиционалног и модерног”, зборник “Словачка музика у Војводини“, докторску дисертацију Милине Склабински “Естетска и музичка дела Мартина Кмећа” и годишњак „Мајак 2019“.

 

Портрет Мире Бртке – портрети словачких културних радника из Србије (13.10)

ЗКВС већ више година гради збирку портрета личности из историје Словака у Војводини. 2020. године Ггалерију портрета Завода је у 2020. години обогаћена за још једну слику – портрет позоришне и филмске редитељке, сликарке, вајарке и модне дизајнерке Мире Бртке. Аутор портрета Мире Брткове је академски сликар Павел Чањи, који је до сада насликао и портрете песника Михала Бабинке, сликарке Зузке Медвеђове и првог управника штампарије у Бачком Петровцу Андреја Лабата.

 

 

90 плус – изложба шест младих словачких уметница (13.11)

Заједничка изложба шест младих словачких војвођанских уметница под називом „90 плус“ отворена је у среду, 12. августа 2020. године у Заводу за културу војвођанских Словака. Кустос изложбе био је ликовни критичар Владимир Валенћик, који је изабрао радове Андреје Мерњик-Шимон, Ане Андрејић, Алене Клаћик, Сање Кончек, Емилије Валенћик и Сузане Санковић. Изложба „90 плу“с била је својеврсни увид у садашње стваралаштво најмлађе генерације словачких војвођанских уметника, што је на неки начин потврдило да визуелна уметност у словачкој заједници у Србији имају своју будућност.

 

 

Рефлексија I – изложба слика  Мире Бртке (13.12)

Завод за културу војвођанских Словака, у сарадњи са Фондацијом Мира Бртка, организовао је изложбу слика „Рефлексија I“ академске сликарке Мире Бртке поводом деведесете годишњице њеног рођења. Изложба је посетиоцима пружила ретку прилику да виде сликаркин циклус реализоан у техници веза. Дело Мире Бртке има пионирски значај, не само у контексту ликовне уметности војвођанских Словака, већ и ликовне уметности бивше Југославије, одн. Србије и Словачке. Изложба је отворена 9. октобра 2020. у галерији ЗКВС, а на отварању су били присутни и представници Надације Мира Бртка Јозеф Клаћик и Мирослав Родић као и ликовни критичар Владимир Валенћик.

 

 

Наива као заштитница идентитета војвођанских Словака (13.13)

Несвакидашња изложба наивне уметности Наива као заштитница идентитета војвођанских Словака отворена је у Заводу за културу војвођанских Словака у четвртак, 12. новембра. Завод је изложбу припремио у сарадњи са удружењем грађана и сликара Наива Арт Култ из Ковачице. На изложби су представљене слике познатих сликара наивне уметности Зузане Халупове, Ане Чижикове, Еве Хусарикове, Катарине Кадлечикове, Јана Жолнаја и Саве Стојкова, а део изложбе су и тродимензионални експонати из богате етнографске баштине војвођанских Словака, у овом случају примери традиционалне народне одеће, која је присутна и на изложеним сликама. Кустоси изложбе били су Бошко Недељков и Марија Распир.

 

 

Павел Хрћан – Master Chef Carving (13.14)

ЗКВС је финансијски подржао објављивање књиге „Павел Хрћан – Master Chef Carving”. Састављач публикације Мартин Пребудила мапирао је активности Павела Хрћана, родом из Кисача, који се већ дуго бави карвингом, односно резбањем воћа и поврћа.

Монографија у боји доноси много информација о каријери гастрономског уметника Павела Хрћана, текстове његових сарадника, пријатеља, поштовалаца његовог дела и текстове из медија који су информисали о овом несвакидашњем уметнику и његовој уметности. Књига садржи и фотографски додатак који доноси сву лепоту ове фасцинантне гастрономске уметности.

 

 

Јозеф Мађар – живот и сан кроз објектив (13.15)

ЗКВС је финансијски подржао објављивање монографије Јозеф Мађар – живот и сан кроз објектив, посвећен нашем водећем телевизијском и филмском сниматељу Јозефу Мађару, првом школованом сниматељу из редова војвођанских Словака, који је у сезони 1994/95 проглашен за најбољег сниматеља у Србији. Аутори ове репрезентативне публикације су Мартин Пребуђила и Јосип Бабел. Књига на 256 страница садржи неколико десетина текстова у којима водећи новинари, културни радници и познаваоци дела Јозефа Мађара одражавају његов допринос нашем филмском и телевизијском културном наслеђу, остварен током 50 година његовог филмског стваралаштва и 40 година каријере професионалног камермана. Књига је богато илустрована фотографијама у боји из професионалног и приватног живота Јозефа Мађара, а посебан квалитет ове публикације су биографски и библиографски подаци о Мађару, укључујући детаљне информације о његовом учешћу на филмским и телевизијским фестивалима, стручним предавањима, пројектима у којим је Јозеф Мађар учествовао као редитељ и, наравно, преглед најважнијих награда које је овај сниматељ добио током своје дуге каријере.

 

 

Персонална аутобиблиографија Вићазослава Хроњеца (13.16)

Вићазослав Хроњец једна је од најистакнутијих личности у књижевности и култури Словака у Војводини, аутор великог броја књижевних дела, књижевних и критичких текстова, који су објављени у бројним публикацијама у земљи и иностранству. Лична аутобиблиографија Вићазослава Хроњеца детаљно доноси детаљно обрађене библиографске јединице овог аутора из година 2006 – 2015 и представља завршетак детаљног мапирања обимног дела овог аутора. Завод је откупио књиге у вредности од 20.000 дин.

 

 

Оживљена прошлост (13.17)

Завод за културу војвођанских Словака финансијски је подржао објављивање најновије књиге „Оживљена прошлост”  истакнуте песникиње, списатељице и публицисткиње Вјера Бенкове. Публикацију је објавило Месни одбор Матице словачке у Баћком Петровцу.

 

 

Свадбени обичаји и традиције Словака у Падини (13.18)

 

Завод је такође финансијски подржао објављивање етнографске публикације „Свадбени обичаји и традиције Словака у Падини”. Ппубликацију је објавио Месни одбор Матице словачке у Падини. Аутори публикације Јан Коларик и Зузана Папова обрадили су верске обичаје и традицију у Падини, а књига такође говори о посту, породичном животу, породичним, народним, свадбеним и погребним обичајима, забави младих и народним традицијама.

 

 

 

V. МЕЂУНАРОДНА САРАДЊА

 

У складу са својим статутом, ЗКВС развија међународну сарадњу у области науке, културе и уметности у циљу унапређења и развоја међународне културне сарадње словачке националне мањине у Војводини са матичном државом, суседним земљама и регионима и другим земљама у Европи и свету.

Програм 1:
Додела рефионалне награде „Pro Cultura Slovaca” (14.1)

Завод за културу војвођанских Словака у сарадњи са Заводом за словачку културу у Мађарској из Будимпеште и Културно-научним друштвом Иван Краско из Надлака додељује Награду „Pro Cultura Slovaca” за достигнуће у области слсовачке културе у региону „Доње земље” (Хрватска, Мађарска, Румунија, Словачка и Србија)). Награда „Pro Cultura Slovaca” додељена је 11. септембра 2020. године у Надлаку, седишту Демократске уније Словака и Чеха и Румуније.

Жири за награду „Pro Cultura Slovaca” чинили су Катарина Кираљи, Алжбета Холерова Рачкова, Марија Катарина Хркљова, Ана Хрћан Лесковац, Људмила Шомрак, Ладислав Чањи и Павел Хласњик. Жири је једногласно долучио да Награду „Pro Cultura Slovaca” додели режисеру Љубославу Мајери за његов ддопринос позоришној уметности. Други носилац ове награде је Научни завод Словака у Мађарској за научноистраживачке активности на пољу словачке културе. Диплома „Pro Cultura Slovaca” додељена је Михалу Хатаљи из Гложана за допринос традиционалној култури и Јану Келешу из Надлака за допринос аматерском позоришту.

 

Извештај је припремио
директор Завода за културу војођанских Словака
Владимир Францисти
У Новом Саду 26. 01. 2021.