Izveštaj o radu Zavoda za kulturu vojvođanskih Slovaka za 2019. godinu

ИЗВЕШТАЈ О РАДУ
ЗАВОДА ЗА КУЛТУРУ ВОЈВОЂАНСКИХ СЛОВАКА
ЗА 201. ГОДИНУ

 

Садржај:

I УВОД

 

II РАЗВОЈНО-ИСТРАЖИВАЧКО ОДЕЉЕЊЕ

Програм 1: Научна истраживања и конференције

Програм 2: Издавачка делатност ЗКВС

Програм 3: Фотоконкурс

Програм 4: Редовна делатност у оквиру Развојно-истраживачког оделења

 

III ИНФОРМАЦИОНО-ДОКУМЕНТАЦИОНО И КОМУНИКАЦИОНО ОДЕЉЕЊЕ (ИНДОК)

Програм 1: Портал www.slovackizavod.org.rs.

Програм 2: База података културе војвођанских Словака

Програм 3: Библиотека, обрада и куповина нових књига

Програм 4: Редовна делатност у оквиру ИНДОК одељења

 

IV ОДЕЉЕЊЕ ЗА КУЛТУРНО-УМЕТНИЧКЕ МАНИФЕСТАЦИЈЕ, СТРУЧНО УСАВРШАВАЊЕ И ОБРАЗОВАЊЕ У ОБЛАСТИ КУЛТУРЕ И УМЕТНОСТИ СЛОВАКА У ВОЈВОДИНИ

Програм 1: Подршка културно-уметничких манифестација

Програм 2: Програм стручног усавршавања и образовања у области културе и уметности

Програм 3: Презентација рада Завода и културе војвођанских Словака

Програм 4: Подршка културне продукције у мањим срединама

Програм 5: Сарадња са Заводима и културним установама других мањинских заједница у Војводини

Програм 6: Редована делатност у оквиру Одељења за културно-уметничке манифестације, стручно усавршавање и образовање у области културе и уметности Словака у Војводини

 

V МЕЂУНАРОДНА САРАДЊА

Програм 1: Презентација словачке војвођанске културе у иностранству

Програм 2: Мађународне манифестације и развој интеркултуралног дијалога

Програм 3: Награда “Про Култура Словака“ за допринос култури Словака у Србији, Румунији, Мађарској и Хрватској

Програм 4: Редовна делатност у оквиру Одељења за Међународну сарадњу

 

I УВОД

Завод за културу војвођанских Словака је и у 2019. години реализовао програме и пројекте чији је циљ очување и унапређивање културне баштине, као и подршка презентација савременог културног стваралаштва Словака у Србији. У складу са овлаштењима из Статута и одлукама оснивача, ЗКВС је реализовао активности кроз сталне информационо-документационе, развојно-истраживачке, презентационе и едукативне активности.

Извештај о раду за 2019. годину заснива се на Плану и програму рада за 2019. годину као и Финансијском плану за 2019. годину. Оба документа су позитивно оцењена и усвојена на седници Управног одбора ЗКВС и на седницама оснивача ЗКВС – Националног савета словачке националне мањине и Владе Аутономне покрајине Војводине.

У извештају о раду за 2019. годину наводи се да су све планиране активности за 2019. годину остварене.

 

II РАЗВОЈНО-ИСТРАЖИВАЧКО ОДЕЉЕЊЕ
Програм 1: Научна истраживања и конференције
XV музиколошка конференција

 

У суботу 23. новембра је у ЗКВС одржана 15. музиколошка конференција Словачка музика у Војводини.

Музиколошка конференција Словачка музика у Војводини била је широко фокусирана на  истраживање, документацију и презентацију словачке музике у Војводини. Милина Склабинска је на самом почетку конференције представила Зборник радова са 14. Конференције која је одржана 24. новембра 2018. у Пивницама и бавила се доприносом Јураја Ферика ст. и Јурај Ферик мл. музичком животу војвођанских Словака. Овом приликом је предала ауторске примерке зборника присутним ауторима и свим учесницима и гостима конференције. На конференцији су учествовали: др Милина Склабинска (Канцеларија за Словаке из дијаспоре, Братислава), мр Мартин Урбан (Педагошки факултет Универзитета Матеј Бел у Банској Бистрици), мр Доминика Махутова (Словачка народна библиотека у Мартину), мр Марцел Јаношик (Словачка народна библиотека у Мартину), мр Алжбета Лукачова. и мр Анна Медвеђова, Људмила Беређиова Ступавска, Маријена Станковић Кривак, др Јурај Суђи и Светлана Сурова (ТВ Фолклорика).

Већина учесника и гостију сложила се да је петнаеста музиколошка конференција Словачка музика у Војводини била успешна. Представљени радови донели су занимљива нова сазнања о музици Словака у Војводини али и отворили нове теме будућих истраживања и пројеката.

Приликом одржавања конференције Месни одбор Матице словачке из Селенче је припремио програм посвећен сећању на музичара, композитора и кантаутора Јана Носаља из Селенче.

Конференција је организована уз финансијску подршку Канцеларије за Словаке из дијаспоре.

 

 

 

 

Програм 2. Издавачка делатност ЗКВС

 

Годишњак ЗКВС “Мајак”

 

Десета број годишњака „Мајак”доноси преглед свих активности ЗКВС у 2018. години. Годишњак је двојезичан, савременог дизајна Ђуле Шанте и илустрован је бројним фотографијама. Садржај је подељен на основне тематске целине, које су истовремено и поља активности ЗКВС: информациона, документациона и комуникациона делатност (ИНДОК), развој и истраживање, представљање културе Словака у Србији и међународна сарадња у ЗКВС. Садржи и Именик словачких културних институција и друге корисне информације. Одговорна уредница 10. светионика је Анета Ломен. Језичка уредница словачких текстова је Ана Францисти, а српских Хелена Деспић. Годишњак је објављен у 150 примерака а доступан је и у електронском облику на сајту www.slovackizavod.org.rs.

 

Словачка музика у Војводини
Зборник XIV Музиколошке конференције

 

Зборник радова са XIV  Конференција музиколога и музичких стручњака која је одржана у Пивницама 24. новембра 2018. године.

 

Завод за културу војвођанских Словака је ове године објавио зборник музиколошких радова истакнутих домаћих и страних музиколога и музичара, који су представљени на 14. конференцији „Словачка музика у Војводини” одржаној у Пивницама 24. новембра 2018. Конференција је била посвећена животу и раду два истакнута словачка музичара из Војводине – Јураја Ферика ст. и Јураја Ферика мл. У зборник су уврштени радови Ане Медвеђове, мр Кристине Ломен са Института за музикологију САУ, мр. Јанка Сироме оргуљаша, Марине Станковић Кривак, мр Катарине Моснак Багљаш, мр Ане Медвеђ мл., Татјане Јашкове, др Милине Склабински, др Јураја Суђија, Катарине Мелегове-Мелихове, Ане Ферик Ивановић. Зборник садржи и богат фото прилог.

Уредник зборника је др Милина Склабински.

 

Естетско-музички радови Мартина Кмећа, ауторке Милине Склабински, едиција – Докторске дисертације

 

Докторска дисертација Милине Склабински мапира живот и дело Мартина Кмећа (19. фебруар 1926. – 6. април 2011.), једне од најзначајнијих личности музичке културе војвођанских Словака. Као учитељ у основној школи радио је у Кулпину, Кисачу и Селенчи. Био је активан као диригент хора, примаш а сакупљао је и записивао и народне песме. Поред тога, похађао је курсеве дириговања. После завршетка Музичке академије 1960. године примљен је у Удружење фолклориста Југославије и од тада је активно учествовао на његовим конгресима. Као музички професор кратко је радио у Ужицу, а затим 4 године у средњој музичкој школи у Суботици где је предавао музичко-теоријске предмете, а такође је свирао у филхармонији. Потом је предавао у Сомборској учитељској школи, где је такође свирао виолу у симфонијском оркестру. 9 година је радио у Неготину, предавао на Педагошкој академији и радио као професор на вишој школи. После пресељења у Нови Сад предавао је на Педагошкој академији Моша Пијаде, а 1979. године примљен је у Удружење композитора и музиколога САП Војводина. У периоду 1989.-1991. био је председник Удружења фолклориста Војводине. Магистарски рад из етномузикологије одбранио је 1990. године. Учествовао је на сусретима народне оркестара у Кечкемету 1982. и 1985. године, где је добио медаљу Золтан Кодаљи за сарадњу у области народне музике суседних земаља. Као композитор написао је дела за клавир, хорско извођење и композиције за словачке фестивале. Његова дела су снимљена на радију Нови Сад.

 

Пут између традиционалног и модерног
зборник радова са стручног колоквијума

 

Завод за културу војвођанских Словака је 2019. године објавио зборник радова са театролошког колоквијума „Путовање између традиционалног и модерног” који је одржан 27. августа 2016. под стручним покровитељством Позоришног института из Братиславе. Зборник садржи дела посвећена позоришној уметности војвођанских Словака написаних поводом значајног јубилеја, 150. годишњице прве позоришне представе војвођанских Словака одржане 1866. године у Бачком Петровцу.

Зборник садржи радове др Душана Бајина, др Јана Чањија, Катарине Мелегове-Мелихове, Анамарије Болдоцки-Грбић, др Владиславе Фекете, мр Јулијане Бењова и др Миливоја Млађеновића. Радови посвећени позоришту војођанских Словака  су донели нова сазнања, а у већини случајева то је било примарно истраживање. У завршној дискусији је оцењено да је колоквијум допринео сагледавању не само позоришне, већ и шире културне историје војвођанских Словака, њихове друштвене зрелости и борбе за еманципацију.

Зборник је приредила др Владислава Фекете.

 

Словаци у Војводини – монографија,  Јан Боћик

 

Завод за културу војвођанских Словака је у 2019. години доштампао монографску публикацију Словаци у Војводини. Аутор књиге је проф. Јан Боћик истакнути словачки етнолог, етнограф и културни антрополог. Oва књига је  резултат вишегодишњег бављења аутора питањем Словака у дијаспори и конкретног теренског истраживачког рада. Монографија доноси велики број информација о Словацима у Војводини и њиховој историји – од њиховог пресељења у јужне делове Угарске половином 17. века па све до данас. Аутор се бави анализом разлога њиховог пресељења и начина и успешности њихове интеграције у ново окружење, али дотиче се актуелне ситуације и специфичности њиховог данашњег начина живота. Књига је својеврсна синтеза свеукупних досадашњих истраживања и карактерише је изузетна ширина и темељно познавање свих доступних и објављених писаних докумената о овом проблему.

 

Павел Поп: Сензитивна уметничка мисао

 

Други наслов у едиција „Словарт” Завода за културу војвођанских Словака је тројезична (словачко-српско-енглеска) репрезентативна монографија „Поп: Сензитивна уметничка мисао”, посвећена раду овог истакнутог академског сликара из Стара Пазове. Аутори монографије су уметнички критичари Сава Степанов и Владимир Валенћик. Монографија садржи анализу рада Павла Попа, бројне квалитетне репродукције и детаљну биографију сликара.

 

Финансијска подршка нових издања
Антологија поезије Словака у Србији – друга половина XX и почетак XXI века

 

Завод за културу војвођанских Словака финансијски је подржао издање Антологије  поезије Словака у Србији – друга половина XX и почетак XXI века. Антологија садржи песме  двадесет шест најзначајнијих словачких војвођанских песника друге половине 20. и почетка 21. века. Састављачи антологије и преводиоци песама су Мартин Пребуђила и Ладислав Чањи. Стручни гарант пројекта био је др Адам Светлик. Антологију је објавила издавачка кућа „Computech” из Београда.

 

„Чарословњик”

 

Друга публикација чије издање је у 2019. години финансијски подржао ЗКВС је публикација за децу „Чарословњик” аутора Јана Жолнај, писца и илустратора Ђуле Шанте.

 

Књига је заправо штампана верзија забавне и едукативне серије за децу, коју РТВ Војводина 2 већ дуже време редовно емитује, а у којој учествује њен аутор и глумац Јан Жолнај. „Чарословњик” се састоји од текстова у којима аутор покушава да на ангажован, духовит и разумљив начин објасни деци значење појединих речи и тако их истовремено забави и образује. Илустрације у књизи је урадио истакнути ликовни уметник средње генерације војвођанских Словака Ђула Шанта.

 

Оснивање едиције  „Acta Historica Vojvodinica Slovaca” и „Acta Literaria Vojvodinica Slovaca”

У циљу оживљавања и стављања на располагење непознатих и необјављених историјских и књижевних извора ЗКВС је основао две едиције и то: „Acta Historica Vojvodinica Slovaca” и „Acta Literaria Vojvodinica Slovaca”. Прва издања у оквиру ових едиција су планирана за 2020. годину. У едицији „Acta Historica Vojvodinica Slovaca” ће бити објављивани необјављени рукописи, прозе и песме из прошлости као и други значајни материјали, док ће у едицији „Acta Historica Vojvodinica Slovaca” бити објављиване историјске кронике, писма  и други историјски документи о којима наша културна јавност до сада није имала довољно информација.

 

Програм 3: Фотоконкурс
9. Фотоконкурс

У четвртак 24. октобра 2019. је у ЗКВС у Новом Саду одржано проглашење резултата 9. фотоконкурса који је ове године тематски био  посвећеног традиционалној архитектури Словака у Војводини.

 

Завод за културу војвођанских Словака сваке године расписује фотоконкурс са циљем добијања ретких докумената у форми старог фотографског материјала, који пружа јединствено сведочење о томе ко смо и шта смо, одакле долазимо и куда идемо. Расписивањем конкурса Завод не само да обогаћује своје збирке и базе података, већ на овај начин покушава да потакне појединце да траже заборављено благо у својим приватним архивима и у свом окружењу. Девети  фотоконкурс је био посвећен традиционалној архитектури Словака у Војводини, облицима њихових породичних кућа, јавних и сакралних објеката, као и грађевинским и реконструкцијским радовима. На конкурс је осам појединаца из Пивница, Гложана, Војловице, Ердевика, Бингуле, Лалића, Бачког Петровца и Ковачица послало укупно 86 старих фотографија. На фотоконкурсу су учествовали Ана Часар, Ана Галамбош, Ана Кухарик, Дарко Бабељ, Вјера Ђорђевић, Јарослава Белањи, Јозеф Болерац и Зузана Дудок. Фотографије пријављене на конкурс су оцењивали: професор историје Јан Ђемровски и директорка Музеја Војвођанских Словака Ана Сеч-Пинћир. Стручни жири је одлучио да награди Ану Часар из Пивница.

 

III. ИНФОРМАЦИОНО-ДОКУМЕНТАЦИОНО И КОМУНИКАЦИОНО ОДЕЉЕЊЕ (ИНДОК)

 

Програм 1: Портал www.slovackizavod.org.rs

У област информационо-документационог рада спада пре свега развој и актуeлизација портала www.slovackizavod.org.rs. Радници Завода су свакодневним радом допуњавали садржај портала најновијим информацијама о актуeлним догађањима у области културе војвођанских Словака. Портал је током 2019. године својим посетиоцима понудио велики број вести, фотографија, стручних чланака у рубрици „Са мог аспекта”, бројне јавне позиве, календар манифестација, нове текстове о часописима и публикацијама, актуелним издањима у рубрици „Завод препоручује”, артефакте културног наслеђа као и многе друге теме из области културе војвођанских Словака. За садржај сајта су били задужени интерни запослени и спољни сарадници Завода.

 

 

Програм 2: База података о култури војвођанских Словака

 

Током 2019. године је дигитализован још један део материјала професора Данијела Дудока (снимци са теренског дијалектолошког истраживања) и уврштен у базу података о култури војвођанских Словака. Електронску базу података је Завод почео да гради 2009. године. База података је јединствени електронски архив у ком се чувају документи културног наслеђа и савремено културно стваралаштво војвођанских Словака. Завод за културу војвођанских Словака свакодневно добија нове садржаје које уврштава у базу података који су уједно драгоцени материјал за програме које Завод припрема.

 

Програм 3: Библиотека, обрада и куповина нових књига

 

У оквиру ИНДОК одељења је за јавност отворена библиотека Завода за културу војвођанских Словака која садржи богату понуду наслова на разним језицима и разних жанрова. Књижни фонд Завода садржи речнике, енциклопедије, лингвистичке приручнике, књижевна дела словачких војвођанских аутора, критике, теорије књижевности, монографије села и градова, монографије личности, књиге из религије, области ликовне, музичке позоришне и филмске уметности, филозофије, етике, архитектуре, религије, културне историје, народне културе, журналистике, културног менаџмента и политичких наука, затим библиографије, биографије, зборници итд.

 

 

IV. ОДЕЉЕЊЕ ЗА КУЛТУРНО-УМЕТНИЧКЕ МАНИФЕСТАЦИЈЕ, СТРУЧНА УСАВРШАВАЊА И ОБРАЗОВАЊЕ У ОБЛАСТИ КУЛТУРЕ И УМЕТНОСТИ СЛОВАКА У ВОЈВОДИНИ

 

Програм 1: Подршка културно-уметничких манифестација

 

У складу са одлуком донешеном на 6. седници Националног савета словачке националне мањине одржане 24. јуна о фестивалима од посебног значаја за словачку националну мањину и одлуком НССНМ донешеном 4. марта 2013. године којом се ЗКВС поверава да организационо помаже манифестације од посебног значаја а у складу са правилима фестивала која су донешена 27. маја 2014. године на Одбору за културу НССНМ и усвојена 23. јуна 2014. годидне на седници НССНМ те у складу са Планом и програмом рада ЗКВС за 2019. годину и потписаним уговорима ЗКВС је организационо помогао и финансијски подржао следеће фестивале:

 

  •          21. Фестивал популарне музике за децу „Letí pieseň, letí” (Лети песма, лети)
  •          26. Смотру дечијег позоришног стваралаштва „3 x Ď” (3 x Ђ)
  •          26. Дечији фолклорни фестивал „Zlatá Brána” (Капија од злата)
  •          39. Фестивал словачке популрне музике „Zlatý kľúč Златни кључ” ( Златни кључ)
  •          49. Фолклорни фестивал „Tancuj, tancuj…” (Играј, играј…)
  •          50. Смотру словачког аматерског позоришног ствралаштва „Ďivadelný vavrín” (Позоришне ловорике)
  •          54. Фестивал изворних словачких песама „Stretnutie v pivnickom poli”(Сусрет у пивничком пољу)

Детаљна документација као и извештаји стручних комисија са појединих фестивала су архивирани у ЗКВС а доступни су и на порталу www.slovackizavod.org.rs у рубрици Са мог аспекта.

 

 

„ Letí pieseň, letí”  (Лети песма, лети)

 

У Ковачици је у суботу, 21. децембра одржан 21.  дечији фестивал „Letí pieseň, letí“.

 

На фестивалу је учествовало 13 младих певача из Ковачице, Падине, Арадца, Белог Блата и Селенче који су отпевали 13 нових песама. Фестивал су подржали Национални савет словачке националне мањине, Завод за културу војвођанских Словака, Канцеларија за Словаке из дидјаспоре, општина Ковачица, Дом културе 3. октобар и Основна школа „Младих поколења”.

Победничка песма фестивала је песма Мали жабац Јураја Суђија мл., који је награђен статуом академске уметнице Мире Бртке. Песму на текст Михала Кање је отпевао Марек Шкабла из Селенче, који је добио Златну плакету НРСНМ. Друга награда стручног жирија припала је Даворину Гашпаровском из Селенче за песму Музика, коју је написао Златко Клиновски а текст песме је написала Наташа Клиновска. Трећа награда је додељена Ани Ђуриш из Ковачице која је отпевала песму Осмаци аутора Павла Ђуриша на текст Виолете Ђуриш. Ова песма је награђена другом наградом за песму, а трећа је припала композиторки Кристини Цицка из Ковачице за песму Математика, коју је отпевала Анита Цицка.

Посебно су оцењивани текстови, за шта је била задужена професорка словачког језика и књижевница Марије Котваш-Јонаш. Златна плакета у овој категорији припала је Јану Валенти из Падине за песму „Ја сам дама“коју је отпевала Тимеа Томан.

 

25. Смотра дечијег позоришног стваралаштва „3xЂ”

 

Од 7. до 9. фебруара је у Старој Пазови је одржана 26. Смотра дечијег позоришног стваралаштва „3xЂ”.

Посетиоци смотре могли су да виде 14 представа дечјих позоришних ансамбала из Бољеваца, Пивница, Ердевека, Бингуле, Старе Пазове, Белог Блата, Селенче, Кисача, Лалића, Бачког Петровца и Војловице.

Стручни жири у саставу Мирослав Бенка, Милина Хрћан и Лидија Гедељовски је за најбољу представу прогласио „Три брата претворена у гавране” из Бачког Петровца. Победници су добили награду НРСНМ – статуу Мире Бртке и право учешћа на фестивалу у Шаљи у Словачкој. Режисер ове представе Светлана Гашко добила је награду за најбољу режију и сценографију.

Друга награда и сребрна плакета припале су представи „Рузмарин” из Војловице. Овај ансамбл је добио и награду за најуспешнији креативни позоришни чин, а за најуспешније костиме награђенаа је Терезија Вебер Оравец, а Андреа Коларик је добила награду за најуспешнији главни женски лик. Награду за најуспешнији мушки лик на смотри добио је Бењамин Тордај.

Најуспешнији дебитанти на смотри били су Мија Мајера из Бачког Петровца и Мартин Фабри из Старе Пазове. Најуспешнији епизодни глумци су Петра Хрнчиар из Лалића и Алексеј Муртин из Бачког Петровца.

Стручни жири наградио је још шест глумаца и то: Јулијану Михаљ из Бољеваца, Мају Тот из Пивница, Ивану Зорњан из Ердевика, Лидију Турчан из Старе Пазове, Мирослава Вршку из Белог Блата и Милана Хемелу из Бачког Петровца. Младе режисерке Јана Томан из Бољеваца, Тијана Фаркаш из Бингуле, Адела Обшуст из Белог Блата, Јана Бурчиар и редитељ Јурај Турчан из Лалића награђени су за унапређење аматерске позоришне активности у својој средини. Стручни жири доделио је две равноправне колективне награде за ансамбле из Селенче и Пивница.

 

Фолклорни фестивал „Zlatá brána” (Капија од злата) у Кисачу

26. Фолклорни фестивал „Zlatá brána” (Капија од злата) одржан је од 21. до 23. јуна 2019. у Кисачу у организацији Културног центра у Кисачу.

У Кисач је стигло 28 фолклорних група и гостујући ансамбл „ Poľana” (Пољана) ОШ Матеј Бел Фунћик из Очове, Словачка Република.

Стручни жири је радио у саставу: председница Зденка Бобачек  из Бачког Петровца, и чланице Тијана Фаркаш из Бингуле, Милина Хрћан из Кисача и Ана Чус из Пивница, која је била задужена за оцењивање дечијих ношњи. Жири је одлучио да додели две треће награде и  то старијој групи ДФА „Ratolesť” СКУД Пивнице за кореографију „У повничком пољу” кореографа Јанка Мерњика и ДФА „Jednota” из Гложана за дечије игре аутора Јарослава Кришке. Друга награда је припала ДФА ОШ Маршал Тито из Падине и кореографу Ани Халај. Победник фестивала је постала млађа група ДФА СКУД „Херој Јанко Чмелик” из Старе Пазове за кореографију „Недељно послеподне у Старој Пазови” Ружене Червенски. Овај ансамбл је увежбала Катарина Шаш.

Фестивал су финансијски подржали Град Нови Сад, Национални савет словачке националне мањине, Завод за културу војвођанских Словака и Канцеларија за Словаке у дијаспори.

 

Фестивал словачке популарне музике „Златни кључ”
У Селенечи је 27. октобра 2019. одржан 39. Словачки фестивал популарне музике „Златни кључ”.

Овогодишњи фестивал организован је уз подршку Националног савета словачке националне мањине, Завода за културу војвођанских Словака, Месне заједнице Селенча и Општине Бач. Поред тога фестивал су финансијски подржали Министарство културе и информисања Републике Србије и Канцеларија за Словаке из дијаспоре. 39. Фестивал Златни кључ донео је 12 нових композиција. За аранжман песама и дизајн звука су били задужени музичари Ондреј Павчок и Самуел Ковач. Стручни жири је радио у саставу: Петар Алвировић, Јурај Суђи и Ервин Малина. Стихове песама је оцењивала Зденка Валент Белић. Прва награда жирија за најбољу композицију као и награда НССНМ – статуа академске уметнице Мире Бртке, додељена је Ивети Ковач за композицију Због живота на текст Самуела Ковача. Награда за најуспешнију интерпретацију припала је Словенки Бенки-Мартинко, која је извела сопствену песму Расположење. Награду за најбољи текст на фестивалу освојио је Самуел Ковач за текст песме Слушај себе. Награда жирија публике припала је композицији Јана Добрика Ми смо словачке девојке коју су отпевали Магдалена Кања и Јана Трусина.

 

Фолклорни фестивал „Tancuj, tancuj…” (Играј, играј…)
49. Фолклорни фестивал „Tancuj, tancuj…” (Играј, играј…) је одржан у суботу 15 јун 2019. у Гложану.

Фестивал фолклора заједнички су организовали Национални савет словачке националне мањине, Завод за културу војвођанских Словака, КПД Једнота Гложан, Месна заједница Гложан и Општина Бачки Петровац.

Фестивал је организован у три целине: у 13.00 је почео концерт хорова и оркестара на којем је наступило двадесет певачких група и два оркестра. Стручни жири је радио у саставу: Јурај Суђи, Јармила Јурица Ступавски и Самуел Ковач мл. Жири је одлучио да је најбоља певачка група била из СКЦ П. Ј. Шафарик из Новог Сада, друга награда припала је СКПД „Ђетван” из Војловице, а треће место припало је члановима КПД „Једнота” из Гложана.

Традиционална парада учесника кроз Гложан је почела у 16 ​​сати а након свечаног отварања фестивала уследили су први, а затим и други концерт фолклорних ансамбла. На првом концерту је наступило осам а на другом десет фолклорних ансамбала. У паузи такмичарског дела су наступили фолклорни ансамбли других националних заједница које живе у Војводини као и гости из Словачке.

Ове године је жири за оцењивање фолклорних ансамбала радио у саставу: Ружена Червенски, Милорад Лонић и Жељко Суханек. Највише бодова је освојио фолклорни ансамбл из Гложана, друго место припало је фолклорном ансамблу КД „3. октобар” из Ковачице, а треће СКПД Једнота из Војловице. Етнолог Маријан Павлов награду за народну ношњу доделио ансамблу из Војловице.

 

Смотра словачког аматерског позоришног ствралаштва – „Позоришне ловорике”
50. Смотра словачког аматерског позоришног стваралаштва „Позоришне ловорике” одржана је од 26. октобра до 3. новембра у Старој Пазови.

Програм фестивала обухватио је укупно осам такмичарских инсценација из Пивница, Војловице, Лалића, Арадца, Новог Сада и Кисача.

Стручни жири у саставуМилина Хрћан, Мирослав Бенка, Зденко Кожик доделио је следеће награде:

Прву награду, златну плакету, која је уједно и награда Националног савета словачке националне мањине, додељена је представи – Шта сте видели, нисте видели, ауторке и режисерке Катарине Мишик Хицингер,  аматерског позоришта Јанко Чеман из Пивница.

Друга награда и сребрна плакета додељена је представи У државном интересу  Антоњина Прохазке, коју су извели чланови аматерског позоришта КЦ Кисач, режија Јан Привизер.

Трећу награду и бронзану плакету освојила је представа Свињокољ аутора и режисера Јана Хрубика у изведби чланова позоришне секције Бранислав Вјерг, Културни центар Арадац.

Награда за најкреативнију представу и колективни рад додељена је представи У државном интересу  аматерског позоришта Културног центра Кисач.

Награда за најбољи костим додељена је Еми Кристоф из Пивница.

Награда за најуспешнију сценографију је додељена Јарославу Шимону из Пивница.

 

Међународни фестивал изворних словачких песама „Stretnutie v pivnickom poli”(Сусрет у пивничком пољу)

 

54. Међународни фестивал изворних словачких песама „Stretnutie v pivnickom poli”(Сусрет у пивничком пољу) одржан је 7. – 8. децембра 2019. у Пивницама.

На фестивалу је наступило 13 певача у пратњи фестивалског народног оркестра под управом Валентина Михала Грње.

Жири, који је оцењивао изведбу и аутентичност песама, радио је у саставу: Јармила Јурица-Ступавски, Марија Здравковић и Мирослав Хемела, а народне ношње учесника је оцењивао   етнолог Патрик Раго.

Стручни жири доделио је следеће награде:

Прву награду за интерпретацију освојила је Мартина Агарска из Бољеваца, која је освојила и награду НССНМ.

Друга награда је припала Владимиру Кришки из Гложана, а трећа Андреји Коруњјак из Кулпина и  Шејли Поњигер Фореро из Бачког Петровца.

Јармила Хајко из Ковачица и Владимир Абеловски из Арадца освојили су награде за аутентичност песама. Специјално признање за допринос музичком животу војвођанских Словака је додељена Ивети Ковач из Бачког Петровца. Награде за традиционалне народне ношње додељене су Силвији Ферко из Гложана и Ивети Ковач из Бачког Петровца.

Награда жирија публике припала је Јанку Мерњику из Пивница и Владимиру Кришки из Гложана.

 

Програм 2: Програми стручног усавршавања и образовања у култури и уметности
Едукативни семинар за подршку развоја вокалне уметности војвођанске омладине у жанру популарне музике

 

Овогодишњи семинар одржан је 14. децембра у просторијама Завода за културу војвођанских Словака.

Први радни део семинара фокусирао се на конкретну презентацију начина на који данашњи млади музичари-певачи могу активније да се баве музичким стваралаштвом у нашем окружењу. Током семинара, посебна пажња посвећена је увежбавању музичких нумера које су полазници презентовали у другом – јавном делу семинара. На овогодишњем трећем семинару учествовало је седам младих и талентованих певача и музичара: Јанко Хрубик и Ана Торђанска из Арадача, Ивета Ковач и Симона Ђурић из Петровца, Златко Клиновски и Ана Беређи из Селенече и Уна Амиџић из Новог Сада. Предавач на семинару је била др Словенка Бенка Мартинко.

 

 

Семинар за подршку развоју позоришне уметности

Семинар за подршку развоју позоришне уметности је одржан 13. априла 2019. године у Клубу позоришта ВХВ у Бачком Петровцу. Предавач на сеимнару је био реномирани позоришни и телевизијски режисер Јан Чањи, а стручни саветник је била професор словачког језика Анамарија Болдоцки-Грбић. За организацију семинара је била задужена Наташа Симоновић из Завода за културу војвођанских Словака. На семинару је учествовало  11 младих талентованих глумаца, укључујући  два музичара. Ученици, позоришни ентузијасти, од којих је већина већ имала искуство са радом у позоришту, имали су прилику да се кроз занимљиво предавање, али и захваљујући визуелним, добро оформљеним видео одломцима, упознају са актуелним позоришним терминима и трендовима, попут постдрамског театра и документарне драме.

 

Пограм 3: Презентација активности Завода и културе војвођанских Словака
ПРОСТОР – изложба слика Јозефа Клаћика

 

Завод за културу војвођанских Словака организовао је изложбу слика Простор Јозефа Клатића поводом седамдесетог рођендана уметника. Изложба је била отворена од 21. фебруара до 21. марта 2019. године.

Изложба је свечано отворена 21. фебруара 2019. године у галерији ЗКВС у Његошевој улици у Новом Саду. Директор ЗКВС Ана Хрћан Лесковац поздравила је бројне љубитеље уметности и дела Јозефа Клаћика. У свечаном отварању су учесртвовали ликовни критичари Сава Степанов и Владимир Валенћик, књижевник Мартин Пребуђила који је говорио о песничком опусу Клаћика а Мирослав Бабјак је прочитао једну песму овог аутора збирке Прашина огледала. Свечаној атмосфери отварања изложбе је допринело и џез трио у саставу Ервин Малина (контрабас), Предраг Ђурић (гитара) и Војислав Павков (саксофон).

На изложби под називом Простор, аутор је излажио седамнаест новијих радова, које карактерише доследно редукована геометријска апстракција и напор да се слике трансформишу у тродимензионалне објекте.

 

Завод на Међународном сајму књига у Новом Саду

 

Од 5. до 11. марта 2019. у Новом Саду је одржан традиционални Међународни сајам књига на коме је и ЗКВС представио своје публикације.

Завод за културу војвођанских Словака је представио резултате своје издавачке активности на Међународном сајму књига у Новом Саду. Поред неких старијих издања на овогодишњем сајму је посебна пажња посвећена најновијим издањима Завода.

Једно од последњих издања је монографија „Поп”, посвећена нашем водећем уметнику, графичару и сликару Павлу Попу. Ова монографија је друга књига објављена у едицији „Словарт”, у којој је раније објављена монографија посвећена раду сликарке Марије Гашко. Аутори репрезентативне публикације „Поп” су уметнички критичари Сава Степанов и Владимир Валенћик. Презентација је одржана у четвртак, 7. марта у 12.00 сати у оквиру заједничке презентације издавачке делатности мањинских културних институција.

На сајму је представљена и докторска дисертација Јураја Суђија „Активност и утицај словачке хорске културе на развој и ширење интеркултуралности у Војводини”.

 

ПОРТРЕТИ – изложба слика Павела Чањија

 

Поводом одржавања Словачких народних свечаности је у среду 7. августа 2019. године у Заводу за културу војвођанских Словака отворена је изложба академског графичара и сликара Павела Чањија.

Изложба је тематски осмишљена и културној јавности је први пут представила портрете овог уметника. Поред бројних заљубљеника у ликовну уметност и представника медија, на свечаном отварању изложбе су били присутни и поједини представници Националног савета словачке националне мањине, председник Матице словачке у Србији Јан Бртка и председник Канцеларије за Словаке из дијаспоре Јан Варшо. У музичком делу програма су учествовали Ервин Малина, бас гитара и Владимир Јаковљевић, електрична гитара. Присутне је поздравила директорица ЗКВС Ана Хрћан Лесковац. Кустос изложбе је био Владимир Валенћик – уметнички критичар и реномирани стручњак за дело Павела Чањија. Изложба је била отворена за јавност до 7. септембра 2019. године.

 

Портрети значајних личности културног и друштвеног живота војвођанских Словака

 

Институт за културу војвођанских Словака од 2011. године гради своју галерију портрета истакнутих личности културног и друштвеног живота војвођанских Словака, која тренутно садржи укупно 15 слика. Пошто су војвођански Словаци 2019. године обележили стоту годишњицу оснивања штампарије у Бачком Петровцу, Завод је одлучио да ангажује академског сликара Павела Чањија на изради портрета Андреја Лабата, новинара, уредника годишњака „Народни календар”  и првог управника наведене штампарије, која је оставила значајан траг у нашој култури. Портрет је симболично откривен на самосталној изложби портрета Павела Чањија 7. августа 2019. године у ЗКВС.

 

 

 

Изложба Словачко-српско пријатељство

 

У петак 27. септембра је у галерији ЗКВС отворена несвакидашња изложба шест наивних сликара, представника Ковачичке школе наивне уметности и водећих српских наивних сликара.

На изложби су представљени репрезентативни радови познатих наивних сликара који су одавно постали признати уметници не само код куће у Србији, већ и далеко изван граница, а њихови радови данас красе многе галерије широм света, о којим је писано у бројним публикацијама, и о којим су снимљени и документарним филмовима. На изложби су представљена дела представника Ковачичке школе наивне уметности Мартина Јонаша, Зузане Халупове и Јана Хусарика. Друга половина изложбе припала је уметницима који чине врх савремене српске наивне уметности – Добросаву Милојевићу, Марку Стевановићу и Десанки Петров-Морар. Историчар уметности Јармила Ћендић је на отварању говорила о личностима и делима тројице словачких уметника, а Бошко Недељков је говорио о значају  дела три српска сликара.

Изложбу је организовао ЗКВС у сарадњи са удружењем грађана „Наива Арт Култ” из Ковачица.

 

10. Фотоконкурс ЗКВС

 

У четвртак, 24. октобра је у просторијама ЗКВС у Новом Саду одржано је проглашење резултата 9. фотоконкурса ове године посвећеног традиционалној архитектуру Словака у Војводини.

Завод за културу војвођанских Словака сваке године расписује овај фотоконкурс са циљем прикупљања старог фотографског материјала.

Девета година конкурса била је посвећена традиционалној архитектури Словака у Војводини, њиховим породичним кућама, јавним и сакралним објектима, као и грађевинским и реконструкцијским радовима. На конкурс се пријавило осам кандидата и послало 86 фотографија из Пивница, Гложана, Војловице, Ердевика, Бингуле, Лалића, Бачког Петровца и Ковачице.

На фото конкурсу су учествовали Ана Часар, Ана Галамбош, Ана Кухарик, Дарко Бабељ, Вјера Ђорђевић, Јарослава Белањи, Јозеф Болерац и Зузана Дудок. Фотографије пристигле на конкурс су оцењивали професор историје Јан Ђемровски и директор Музеја Војвођанских Словака етнолог-антрополог Ана Сеч-Пинћир, која је прочитала извештај комисије. Комисија је одлучила да награди Ану Часар из Пивница. Сви учесници конкурса су од Завода добили поклон пакете са књигама и сувенирима. Завод је дванаест најзанимљивијих фотографија са фотоконкурса одштампао у облику разгледница.

 

Естетско-музичка дела Мартина Кмећа

 

У уторак 5. новембра 2019. је одржана презентација књиге – докторског рада Милине Склабински „Естетско-музичка дела Мартина Кмећа”.

Публикацију су заједно објавили Завод за културу војвођанских Словака и Словачки издавачки центар из Бачког Петровца као пети свезак едиције „Докторске дисертације”. Дисертација Милине Склабински је фокусирана на анализу, интерпретацију и делимично и на оцену естетско-музичких и музичких дела истакнутог словачког етномузиколога, композитора и педагога Мартина Кмећа. О књизи су говорили др Михал Бабјак и проф. Петар Михалович са Одељења за естетику Филозофског факултета Универзитета Коменски у Братислави. У музичком делу програма је наступила пијаниткиња Марина Кања.

 

 

Представљање нових књига Михала Харпања

 

У ЗКВС-у су у уторак 19. новембра 2019. представљене најновије књиге професора Михала Харпањ Модели и дискурси науке о књижевности (Службени гласник) и Поглавља из словачке књижевности и науке о књижевности (Матица српска).

Две најновије књиге професора Харпања су објаљене на српском језику а о њиховом значају је говорила проф. Марина Шимак-Спевак са Филозофског факултета у Новом Саду.

Део програма је био и мали клавирски рецитал младог пијанисте Марека Ступавског, који је за ову прилику припремио три композиције Клода Дебисија.

 

„Чарословњик” на божићној вечери

 

У понедељак 23. децембра је у ЗКВС организован божићно вече – традиционална манифестација посвећена пре свега деци.

Завод за културу војвођанских Словака је и ове године уочи Божића у своје просторије позвао  своје  најзахтевније и најзахвалније посетиоце – децу. За разлику од претходних божићних манифестација, које ЗКВС редовно организује за своје најмлађе посетиоце од 2014. године, овогодишња забава је била посвећена представљању нове књиге „Чарословњик” књижевника Јана Жолнаја и илустраторке Ђуле Шанте.

Завод за културу војвођанских Словака је финансијски подржао издавање ове књиге као и штампање панела за изложбу.

На божићној свечаности је било присутно преко 40 деце, за коју је ЗКВС припремио пригодне поклоне.

 

Програм 4: Подршка културне продукције у мањим срединама

 

ЗКВС је током 2019. године у оквиру активности Подршка културне продукције у мањим срединама финансијски подржао словачка аматерска и уметничка друштва у ставкама које су допринеле развоју њихове делатности.

 

Фестивал позоришних представа аутора са доње земље ЂИДА

 

Завод за културу војвођанских Словака финансијски је подржао 25. Фестивал позоришних представа аутора са доње земље ЂИДА, који је одржан од 29. марта до 7. априла 2019. у Пивницама.

Ове године публика је имала прилику да види 17 представа, од којих је 12 било изведено у такмичарском делу програма. Најуспешнији је био позоришни ансамбл из Пивница, који је за представу „То што си видео, ниси видео” добио награду „Јанко Чеман”.  Награду за нови текст позоришне представе је добио Јано Хрубик из Арадача за представу „Забијачка”, док је награду „Елена Хложан” за најуспешнији нови текст за децу додељена Катарини Колар и Марији Коруњјак за драматизацију приче Три лептира. Посебна награда за кореографију и сценски покрет је додељена Алиси Оравец из Војловице.

 

Програм 5: Сарадња са заводима и институцијама других мањинских заједница у Војводини

 

ЗКВС је и у протеклој години посветио пажњу сарадњи са заводима и институцијама осталих мањинских заједница у Војводини. Ова сарадња подразумева напор да се заједнички аплицира за пројекте националних мањина, заједничко организовање културних манифестација и заједничко објављивање публикација.

 

 

V. МЕЂУНАРОДНА САРАДЊА

 

Програм 1: Презентација словачке војвођанске културе у иностранству

 

Успостављање сарадње са иностраним партнерима и представљање словачке војвођанске културе у иностранству је једанод значајних сегмената делатности завода. ЗКВС је своју књижну продукцију представио и на међународном сајму књига „Библиотек 2019” у Братислави. Сајам је одржан од 7. до 10. новембра а завод је своја књижна издања представио на заједничком штанду Словка из региона (Мађарска, Румунија и Србија).

 

Програм 2: Награда „Про Култура Словака” ( Pro Cultura Slovaca)

 

27. априла 2019. године су у свечаној сали музичке школе у Комлошу (Мађарска) додељене награде истакнутим личностима и колективима за њихов допринос и рад на пољу словачке културе.

Захвалницу „Про Култура Словака” за 2019. годинду је добио Јан Струхар из Србије – за његов допринос у области аудиовизуелне продукције, за представљање и промоцију словачке уметности и културе. Награда „Про Култура Словака” за 2019. годину је припала Катарини Мелеговој Мелиховој из Србије – за свој допринос у области аудиовизуелне продукције, позоришне уметности, уметничке рецитације, за организацију и реализацију важних културних манифестација, и Културном и научном друштву Иван Краско из Надлака (Румунија) за допринос стварању и реализацији важних културних манифестација, за научне и истраживачке активности у области словачке културе и уметност.

О додели награда је одлучивао међународни седмочлани жири у саставу: Павел Хласњик (Румунија) – председник, Алжбета Холерова Рачкова (Мађарска), Ана Хрћан Лесковац (Србија), Љибушка Лакатош (Србија), Зузана Лаукова (Мађаска), Ладислав Леновски (Словачка) и Бианка Унц (Румунија).

 

Извештај је припремила
директорка Завода за културу војођанских Словака
Ана Хрћан Лесковац