Zavod za kulturu vojvođanskih Slovaka je u četvrtak, 20. oktobra, održao svečano ocenjivanje 12. kola fotografskog konkursa, koji je ove godine bio posvećen temi pozorišne prošlosti vojvođanskih Slovaka. Izveštaj sa ovogodišnjeg takmičenja predstavio je radnik ZKVS Ladislav Čanji. Direktor Zavoda, Vladimir Francisti, je ovom prilikom uručio zahvalnice i prikladne poklone u vidu knjiga i kompleta razglednica sa najboljim fotografijama prispelim na konkurs svim njegovim učesnicima. Bonus ove svečanosti bio je nastup Rastislava Zornjana, koji je izveo odlomak iz monodrame „Čika Pišta sa salaša“ („Báči Pišta ze sálaša“) autora Jana Salčaka, sa kojom će učestvovati na ovogodišnjoj pozorišnoj smotri „Pozorišne lovorike“.
Fotografski konkurs Zavoda za kulturu vojvođanskih Slovaka prvobitno je zamišljen kao široki konkurs za najlepšu fotografiju iz života vojvođanskih Slovaka. Međutim, njegov karakter je vrlo brzo počeo da se menja, pojedina kola počela su se više tematski definisati, da bi naposletku postala monotematska, pa Zavod godišnje utvrđuje jednu oblast iz života vojvođanskih Slovaka i na taj način pribavlja retku foto-dokumentarnu građu iz privatnih kolekcija i arhiva, koja naknadno u digitalizovanom obliku postaje deo baze podataka Zavoda.
Tema 12. kola fotografskog konkursa Zavoda za kulturu vojvođanskih Slovaka bila je naša pozorišna prošlost. Opšte je poznato da je u 20. veku pozorište postalo jedan od najpopularnijih oblika kulturnih aktivnosti našich amatera, a 20. vek je, ujedno, bio i vek kada je fotografija postala uobičajeni medij za očuvanje i dokumentovanje života vojvođanskih Slovaka, i to u njegovom svakodnevnom obliku u kontekstu pojedinaca, ali i situacija koje su bile na neki način izuzetne, ili na neki način važne za kolektiv. Zbog svoje kolektivne prirode i činjenice da kombinuje više oblika audiovizuelnog i pokretno-scenskog izraza, pozorište je bilo idealna forma za delatnost naših kulturnih amatera, a kasnije i vrsnih profesionalaca. Njegova književna osnova i scenska realizacija omogućili su postizanje više ciljeva, počev od neestetskih, kao što su, npr., nastojanja da se očuva nacionalni i kulturni identitet, moralno vaspitanje, zabava, itd., sve do visoko estetskih i umetničkih dela. Sve ovo nam je govorilo da je oblast pozorišta pogodna tema za ovaj foto-konkurs.
Fotografije 12. kola ocenjivali su pozorišni režiser i glumac Aleksander Bako i istoričar Jaroslav Miklovic, koji su se u ukupnoj evaluaciji ovogodišnjeg konkursa i odabiru fotografija namenjenih za objavljivanje u vidu razglednica, prvenstveno rukovodili njihovim umetničkim kvalitetom, kao i istorijskim i kulturnim narativom. S obzirom na pretpostavljani veliki potencijal teme pozorišta i s obzirom na njegovu bogatu tradiciju u kontekstu kulture vojvođanskih Slovaka, komisija se usaglasila da zaključkom ovogodišnjeg fotografskog konkursa tema pozorišta vojvođanskih Slovaka ni izdaleka nije iscrpljena, te je predložila da se sagleda mogućnost ponavljanja konkursa u dva dela: pozorišne fotografije do 1970. godine i pozorišne fotografije do 1970. godine do danas. Možemo se složiti sa mišljenjem članova žirija, bar u delu koji govori o potencijalu i značaju ovogodišnje teme. Ostaje, pak, upitno da li bi ponavljanje konkursa donelo očekivane rezultate, budući da je ponovljen poziv za ovogodišnji konkurs i produžavan rok za njegov završetak. Konačno, na konkurs se prijavilo ukupno 14 učesnika: trinaest pojedinaca i pozorište „VHV“ iz Bačkog Petrovca. Ukupan broj učesnika je, može se reći, na nivou višegodišnjeg proseka. Međutim, ukupan broj dobijenih fotografija nije predstavljao najbogatiju žetvu, iako je u prošlosti bilo i siromašnijih godina. Mora se, pak, reći i to da značajan broj pristiglih fotografija nije mogao biti uvršten na konkurs, jer su već bile objavljene ili preuzete iz poznatih književnih izdanja ili časopisa.
Osećamo potrebu da poimence navedemo svakog učesnika konkursa, tim pre što su neki od učesnika dugogodišnji verni saradnici Zavoda, koji se svake godine trude da pronađu odgovarajuće fotografije, često i van svojih privatnih kolekcija, a učestvovali su u ovom konkursu i doprineli njegovom uspehu i obogaćivanju fotografskog materijala u bazi podataka Zavoda. Na ovogodišnjem takmičenju učestvovali su: Adam Jonaš iz Belog Blata, Igor Bovđiš iz Bačkog Petrovca, Ana Galamboš iz Gložana, Zuzana Nađ iz Kisača, Juraj Pucovski iz Novog Sada, Zuzana Medveđ-Korunjiak iz Bačkog Petrovca, Katarina Cehmajster iz Bačkog Petrovca, Ana Kuharik iz Vojlovice, Zuzana Dudok iz Gložana, Mihal Kalmar iz Vojlovice, Jan Pavela iz Vojlovice, Zuzana Turoci iz Gložana, Jozef Šifel iz Kovačice, i na kraju, pozorište „VHV“ iz Bačkog Petrovca. Poseban i veoma važan doprinos konkursa su i opisi fotografija koje su pojedini učesnici konkursa veoma savesno pripremali. Ovi tekstovi su izuzetno dragocen izvor informacija o našoj pozorišnoj prošlosti. Iz ovih beležaka saznajemo kakav je bio repertoar tog perioda, koji su dramski pisci bili dostupni i omiljeni našim pozorišnim amaterima, gde i kada su se predstave izvodile, ko su bili glumci, ko režiseri, i još mnogo sličnih podataka.
Nakon detaljnog pregleda ukupnog pristiglog fotografskog materijala i njegove evaluacije, komisija je odlučila da oceni doprinos Jozefa Šifela iz Kovačice, koji je na konkurs poslao nekoliko veoma kvalitetnih i kulturno-istorijski retkih fotografija sa detaljnim propratnim tekstom, što je značajno povećalo njihovu informativnu vrednost. Zavod je štampao izbor najkvalitetnijih fotografija u vidu razglednica, koje čine simpatičan set u prikladnom pakovanju. Sve fotografije sa konkursa biće obrađene i digitalnom obliku, zajedno sa pratećim tekstovima, biće sačuvane u zavodovoj bazi podataka i na taj način dostupne za eventualna buduća istraživanja naše kulturne prošlosti.
Tekst: Ladislav Čanji, fotografije: Nataša Simonović