Prvo ovogodišnje javno dešavanje u Zavodu za kulturu vojvođanskih Slovaka posvećeno je bilo, pre svega, lepoj reči i knjigama.
U četvrtak, 17. februara, u Zavodu za kulturu vojvođanskih Slovaka održana je tradicionalna manifestacija Zima sa knjigom, na kojoj su bila predstavljena najnovija izdanja književne produkcije Slovačkog izdavačkog centra, uz poseban akcenat na zbirku barda poezije vojvođanskih Slovaka, Palja Bohuša „Na prahu“ („Na pragu“). U okviru književne večeri prezentovane su i neke od aktivnosti Zavoda, i to bibliofilsko izdanje pet pesama Palja Bohuša „Po žeravej ceste“ („Po užarenom putu“), koje je Zavod izdao 2021. godine povodom stogodišnjice rođenja pesnika, a predstavljena je i najnovija dopuna galerije portreta značajnih ličnosti kulturnog i društvenog života vojvođanskih Slovaka.
Na samom početku manifestacije je Ladislav Čanji, radnik Zavoda za kulturu vojvođanskih Slovaka, predstavio najnoviju sliku iz galerije portreta, koju Zavod gradi kao imaginarni Panteon naše kulture. Portret Jana Bulika (1897 – 1942), pravnika, istaknutog sportiste, društvenog i političkog radnika, prvog predsednika Matice slovačke u Jugoslaviji, naslikao je akademski slikar Pavel Čanji. To je peti portret ovog autora, kojim je obogaćena značajna zbirka portreta Zavoda za kulturu vojvođanskih Slovaka. Osim Bulika, Čanji je autor i portreta pesnika Mihala Babinke, slikarke Zuske Medveđove, prvog upravnika štamparije u Bačkom Petrovcu Andreja Labata i slikarke Mire Brtkove.
Zbirka pesama Palja Bohuša „Na prahu“ („Na pragu“) je njegova druga pesnička zbirka koja je bila pripremljena za štampu još 1943. godine, a prvobitno je trebalo da bude izdata u okviru „Edicije Slovačkog jedinstva“. Nažalost, usled nepovoljne situacije izazvanom Drugim svetskim ratom, knjiga nije izdata, a sticajem nesrećnih okolnosti, morala je skoro 80 godina da čeka na svoje izdavanje, i to povodom stogodišnjice rođenja njenog autora. O pesničkoj zbirci, njenom značaju u kontekstu stvaralaštva Palja Bohuša i književnosti vojvođanskih Slovaka, govorio je jedan od najboljih poznavaoca dela ovog pesnika, profesor Mihal Harpanj, koji je konstatovao da je reč o značajnom izdavačkom poduhvatu, budući da je izdavanjem ove zbirke bilo zaokruženo prvo stvaralačko razdoblje Palja Bohuša u koje, osim zbirke „Na prahu“ („Na pragu“), spada i pesnikov prvenac „Život a brázdy“ („Život i brazde“, 1943), kao i pesme objavljene u časopisima do 1950. godine. Prikaze iz zbirke „Na prahu“ i iz bibliofilije „Po žeravej ceste“ pročitao je glumac Miroslav Babiak.
Bibliofilija „Po žeravej ceste“ („Po užarenom putu“) izdata je u 50 primeraka i treći je naslov iz edicije Bibliofilije Zavoda za kulturu vojvođanskih Slovaka. Zavod je, dakle, već izdao bibliofiliju Juraja Ribaija „Úpřimné myšlení při harmonice u pána Rennera v Praze 25. října 1782“ („Iskrene misli uz harmoniku kod gospodina Renera, u Pragu, 25. oktobra 1782.“) i bibliofiliju Jana Labata „Sprisahanci“ („Zaverenici“).
Urednik izdanja, Ladislav Čanji, u bibliofiliju „Po žeravej ceste“ („Po užarenom putu“) uvrstio je pet, možda najpoznatijih pesama Palja Bohuša, i to: „Predsa koľaj“, „Anjel“, „Žalm 23“, „Tušenie“ i „Životom oprstenkovaný“. Bibliofiliju je likovno i grafički uredio akademski slikar Jozef Klaćik, koji je ovo izdanje obogatio i svojom grafikom „Báseň“ („Pesma“). Treba pomenuti da Jozef Klaćik pripada, zajedno sa dr Samuelom Čelovskim, jednim od začetnika tradicije izdavanja bibliofilskih izdanja, a možda je i najznačajniji autor koji se posvećuje ovom, ne tako čestom, ali tim značajnijem podžanru grafičke umetnosti.
Paljo Bohuš nije bio samo odličan pesnik i esejista, već se uspešno oprobao i kao tekstopisac, pa su organizatori odlučili da program obogate i primerkom njegovog lirskog stvaralaštva. Njegov tekst „Tam v chotári“ („Tamo u ataru“) je 1979. godine iskomponovala i otpevala Kvetoslava Benkova. Međutim, na ovom događaju, prisutni su je poslušali putem videa koji je snimila njena ćerka, izvanredna violinistkinja i pevačica, Margareta Benkova.
Drugi deo događaja pripao je Slovačkom izdavačkom centru i njegovim književnim izdanjima, koja je predstavio direktor SIC Vladimir Valenćik. Slovački izdavački centar je uprkos svim nedaćama i već tradicionalnoj finansijskoj suši i nepažnji kompetentnih institucija nadležnih za finansiranje kulture, 2021. godine uspeo da objavi čak 26 književnih naslova. Vladimir Valenćik je ovom prilikom posebno zapazio naslove iz staro-nove edicije „Predsa koľaj“ (nekada „Živý prúd“), u kojoj se objavljuju originalna književna dela slovačkih vojvođanskih autora. Od preimenovanja ove edicije, u njoj su dosad objavljene: zbirka pesama „Na prahu“ Palja Bohuša, pesnička zbirka Katarine Mosnak-Bagljaš „Škvrny plus“, zbirku književno-filozofskih eseja „Nestvorený svet“ i izbor pesama iz „Soneta“ Vićazoslava Hronjeca, proze i eseje Anamarije Boldocki-Grbić pod naslovom „Provinčný weltshmerz“, panoramu savremene slovačke vojvođanske poezije „Ohmatávanie pulzu“, koju je sastavila Zdenka Valent-Belić i sklop drama, odnosno tekstova koje je dramatizovao Mihal Babiak „Slovo a gesto“.
Vladimir Valenćik je iskoristio ovu priliku i uručio autorske primerke zbirke pesama „Sonety“ i zbirke eseja „Nestvorený svet“ njihovom autoru Vićazoslavu Hronjecu. Ćerki pesnika Palja Bohuša, Paulini Sabo-Tancik, uručio je primerak zbirke „Na prahu“, a direktor zavoda uručio joj je i bibliofiliju „Po žeravej ceste“. Komplet književnih izdanja SIC iz 2021. godine njegov direktor uručio je biblioteci Zavoda za kulturu vojvođanskih Slovaka.
Tekst: Ladislav Čanji, foto: Ana Hrćan-Leskovac