Zavod za kulturu vojvođanskih Slovaka (Srbija), Zavod kulture Slovaka u Mađarskoj (Mađarska) i Kulturno i naučno društvo „Ivan Krasko“ (Rumunija) su se 2017. godine dogovorili osnovati Nagradu „Pro Cultura Slovaca“ za doprinos u oblasti kulture Slovaka sa Donje zemlje, a od naredne godine (2018) se ova nagrada dodeljuje svake godine.
Ove godine je njena dodela bila uvrštena u program Dana Slovaka u Mađarskoj, koji je obeležen 2. jula u Sarvašu, gradu koji slavi 300 godina od doseljavanja Slovaka. Ovaj događaj je održan u Muzeju „Samuel Tešeđik“, koji je bio sveštenik sarvaškim evangelicima i osnivač prve praktične poljoprivredne škole u Evropi. Nakon njenog kraha, u Sarvašu je radila slovačka evangelička gimnazija, gde su studirale mnoge značajne ličnosti našeg kulturnog, naučnog i političkog života, i to ne samo sa Donje zemlje.
Na uvodu se prisutnima obratio potpredsednik Celodržavne slovačke samouprave u Mađarskoj (CSSM) František Zelman, brojne goste je posebno pozdravila predsednica CSSM Alžbeta Holerova-Račkova, a prvi potpredsednik SZSZ Pavel Hlasnjik je predstavio nagradu. U ime žirija, koji su ove godine činili: František Zelman, Vladimir Francisti, Pavel Hlasnjik, Branislav Kulik, Boris Mihalik, Bianka Unk, rezultate je obznanila njegova predsednica Alžbeta Holerova-Račkova.
Nosioci Diplome „Pro Cultura Slovaca“ za 2022. godinu su Vlatko Miksad iz Hrvatske – za doprinos u oblasti pozorišne umetnosti i umetničke izvedbe i Mariena Stanković-Krivak iz Srbije – za doprinos u oblasti muzičke umetnosti, za aktivnost u upravljanju kulturno-umetničkim telima tradicionalne i moderne kulture, za širenje dobrog imena slovačke umetnosti i kulture sa Donje zemlje u zemlji i inostranstvu. Laudaciju za Vlatka Miksada pročitao je Pavel Hlasnjik, a za Marienu Stanković-Krivak je to uradila Katarina Melegova-Melihova. Oba nagrađena su bila dirnuta i zahvalila su se podnosiocima predloga, kao i žiriju.
Dodelu priznanja i nagrada uveličala su dva odlična plesna para Igračkog ansambla „Samuel Tešeđik“ iz Sarvaša, koji je osnovan 1968. godine u okviru tamošnje Visoke poljoprivredne škole, da bi od 1983. godine krenuo da funkcioniše kao gradski visokoškolski ansambl, koji ima za zadatak da čuva narodne tradicije.
Svečanost je kulminirala dodelom Nagrade „Pro Cultura Slovaca“: najpre Folklornom ansamblu „Furmička“ iz Čemera u Mađarskoj – za doprinos u oblasti narodne kulture. Laudaciju je pročitala novinarka Narodnih novina Erika Trenkova. U njoj je istakla očuvanje slovačkih tradicija, navika i običaja, poštovanje crkvenih praznika i prikupljanje etnografske građe. Društvo je nastupalo u Mađarskoj, ali i u evropskim državama. Za svoj kontinuiran i uspešan rad dobilo je niz nagrada, počev od CSSM, kao i kulturna, društvena i državna priznanja. U ime „Furmičke“ se zahvalila Alžbeta Sabova, njihov umetnički rukovodilac, koja je bila obučena u starinskoj nošnji iz Čemera.
Na kraju svečanosti, Ondrej Maglovski iz Srbije dobio je najviše zajedničko priznanje sa Donje zemlje u oblasti kulture – za doprinos u oblasti muzičke umetnosti, u oblasti stvaralaštva i realizacije značajnih kulturnih događaja, u oblasti audiovizuelne produkcije, za aktivnost u upravljanju kulturno-umetničkim telima tradicionalne i moderne kulture, za širenje dobrog imena slovačke umetnosti i kulture sa Donje zemlje u zemlji i inostranstvu, za njihovo predstavljanje i promociju. Laudaciju je pročitala predsednica MOMS Petrovac i predsednica Saveta za Slovake u dijaspori pri Matici slovačkoj u Slovačkoj Katarina Melegova-Melihova.
Prisutnima se obratio i zahvalio za nagradu i dirnuti maestro Ondrej Maglovski, koji se prisetio svojih muzičarskih početaka, detinjstva, ali, kako je rekao: „najbolje ume da izrazi osećanja svojom harmonikom“. Zato je zasvirao pesme: „Da sam ptica…“, „Imam baš lepu baštu ispred kuće“, i „Već sam se oženio“, koje je laureat nazvao „Roditeljski splet“, što je bila divna umetnička tačka ove svečanosti.
Vreli julski dan u Sarvašu bio je bogat ne samo kulturnom ponudom, već su uprkos dnevnim vrućinama, svi događaji bili bogato posećeni. U okviru proslave, na Ekumenskom bogosluženju u Staroj crkvi dodelili su priznanje CSSM „Za našu nacionalnost“ Rozaliji Izingovoj-Pružinovoj iz Tatabanje (posthumno), Ani Farnkovoj iz Sarvaša, Ruženki Komjatiovoj iz Venjareca i Dr. Zuzani Sabovoj iz Cinkote, dok su Nagradu „Štefan Lami“ uručili direktorki Zavoda kulture Slovaka u Mađarskoj Dr. Katarini Kiraljovoj i Omladinskom duvačkom orkestru iz Slovačkog Komloša, koji je u crkvi i nastupio. Nagrade je laureatima uručila predsednica CSSM Alžbeta Holerova-Račkova. Bogosluženje je služio časni gospodin sveštenik CZ SEAVC u Slovačkom Komlošu Atila Spišak.
Tekst: Katarina Melegova-Melihova, foto: Ondrej Melih