U četvrtak, 17. novembra, u sedištu Demokratskog saveza Slovaka i Čeha u Rumuniji u Nadlaku, održan je nesvakidašnji susret slovačkih pisaca iz Rumunije, Mađarske i Srbije, koji su organizatori nazvali Troglas – književna turneja po Donjoj zemlji. Susret je organizovan kao zajednički projekat slovačkih kulturnih ustanova iz Mađarske, Rumunije i Srbije. Nosilac projekta bio je Zavod za kulturu vojvođanskih Slovaka, a ulogu domaćina preuzelo je Kulturno-naučno društvo „Ivan Krasko“ iz Nadlaka. Manifestaciju je finansijski podržala Kancelarija za Slovake u dijaspori.
Uprkos činjenici da su se slični događaji u prošlosti održavali prilično često, poslednjih godina smo svedoci opadanja ovakvih aktivnosti, pa su svi učesnici manifestacije izrazili oduševljenje i zadovoljstvo što su se slovački pisci sa Donje zemlje ponovo sreli i imali priliku da predstave svoje aktuelno stvaralaštvo i tako ispolje bliskost ove tri slovačke književne tradicije, koje se razvijaju van teritorije Slovačke Republike. Na događaju su učestvovali pesnik, prozni pisac i urednik Martin Prebuđila (Srbija), pesnik, tekstopisac i prevodilac Ladislav Čanji (Srbija), pesnik, urednik, novinar i fotograf Imrih Ful (Mađarska), pesnikinja i glavna urednica „Narodnih novina“ Eva Fabian (Mađarska), a savremenu poeziju Slovaka u Rumuniji predstavili su pesnici Ivan Miroslav Ambruš i Ana Karolina Dovalj-Zimbran.
Prisutne su na početku pozdravili prvi potpredsednik Demokratskog saveza Slovaka i Čeha u Rumuniji, Pavel Hlasnjik, koji je potom i moderirao događaj, predsednica KNDIK, Ljudmila Šomrak i direktor ZKVS, Vladimir Francisti. Književno veče svu svojim muzičkim nastupima ulepšali mladi pijanisti, učenici lokalne muzičke škole.
Prisutni autori su se najpre obratili posetiocima manifestacije ispovedajući svoj odnos prema poeziji i slovačkoj književnosti, a zatim je svako od njih pročitao odlomak iz svog stvaralaštva.
I ovo književno veče je ponovo potvrdilo da i pored svih problema sa kojima se suočavaju sadašnji slovački pisci iz Donje zemlje, slovačka književnost u ovim krajevima ipak i dalje živi. Ponekad se zaista može govoriti samo o pukom očuvanju tradicije i opstanka, a ponekad i o stvaralaštvu, koje ima svoje mesto i u sveslovačkom književnom kontekstu.
Autori-učesnici su se nedvosmisleno usaglasili da slični susreti slovačkih pisaca imaju svoje opravdanje i svoj značaj za očuvanje i promociju slovačke književnosti, kao jednog od najznačajnijih pokazatelja postojanosti slovačke kulture van teritorije Slovačke, te su se tako spontano dogovorili da sličan susret održe već u prvoj polovini sledeće godine u Budimpešti.
Tekst: Ladislav Čanji