Postala je lepa tradicija da se svake godine, uvek dan pre otvaranja Slovačkih narodnih svečanosti, u Zavodu za kulturu vojvođanskih Slovaka u Novom Sadu održava otvaranje reprezentativne izložbe radova slovačkih likovnih umetnika iz Srbije. Ni sada nije bilo drugačije. U četvrtak, 11. avgusta, u 15 časova je u zavodu svečano otvorena izložba pod nazivom „Slovačka grafika u Srbiji“.
Posetioce izložbe, prisutne umetnike i predstavnike medija pozdravio je direktor zavoda, Vladimir Francisti, o izložbi je govorio naš vodeći likovni kritičar, u ovom slučaju i autor izložbe, Vladimir Valenćik, a u umetničkom delu vernisaža sa predstavila mlada talentovana muzičarka iz Bačkog Petrovca, studentkinja Visoke škole muzičkih umetnosti u Bratislavi, Iveta Kovač, koja je program započela sviranjem Etide u cis-molu, op. 2, br. 1, Aleksandra Skrjabina, a kasnije je izvela i sopstvenu kompoziciju „Drvo“, za koju je tekst napisao Samuel Kovač. Program vernisaža je vodila radnica ZKVS Danica Vrbova.
Vladimir Valenćik je u izložbu uvrstio radove petnaest autora, koji su diplomirali upravo u oblasti grafike i koji su se u proteklih 50 godina manje-više kontinuirano posvetili ovoj zahtevnoj oblasti vizuelne umetnosti. Na izložbi su predstavljene grafike Pavela Popa, Jozefa Klaćika, Pavela Čanjija, Mihala Kiralja, Martina Kizura, Zdenke Marije Madacki, Jane Vjerg, Vesne Opavski, Milana Grnje, Danijele Marko, Martine Karavla Hloda, Marine Čanji, Ane Andrejić, Alene Klaćik i Emilije Valenćik-Labat. Izloženi radovi su realizovani u širokom spektru grafičkih tehnika, a to od klasičnog linoreza, akvatinte, litografije, raznih kombinovanih tehnika do savremenih oblika korišćenja digitalne štampe.
Na likovnoj sceni vojvođanskih Slovaka slobodna grafika počinje da se sve češće pojavljuje i intenzivnije razvija sedamdesetih godina prošlog veka, i to pre svega zahvaljujući umetnicima koji su se u to vreme školovali na Visokoj školi likovnih umetnosti u Bratislavi. Bili su to Pavel Pop (1948 – 2009) i Jozef Klaćik (1949), sticajem okolnosti, obojica iz Stare Pazove, njima moramo dodati i ime Vladimira Kardelisa (1944) iz Kisača, koji je ipak ostao da živi i radi u Slovačkoj. I Pop i Klaćik su studirali kod najznačajnijih grafičara druge polovine dvadesetog veka, a to kod Albina Brunovskog, Vincenta Hložnjika i Oresta Dubaija, što je bila dovoljna garancija da će ovi tadašnji mladi umetnici stupiti na likovnu scenu sa veoma visokom lestvicom.
Nakon njih je sledilo nekoliko slikara, koji su se školovali kod kuće, dakle u Novom Sadu i Beogradu. To su, pre svega, Pavel Čanji (1953), koji je grafiku završio u Novom Sadu a postdiplomske studije u Beogradu, Mihal Kiralj (1955 – 1995), koji je završio primenjenu grafiku na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu i Martin Kizur (1957), apsolvent Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu, koji od 1991. godine živi i radi u Australiji, ali je i uprkos tome ostao prisutan na našoj likovnoj sceni i redovno izlaže svoje radove, pre svega na petrovačkom bijenalu. Navedeni autori stvorili su čvrst temelj savremene grafike vojvođanskih Slovaka i njihov opus već sada možemo oceniti kao izuzetan i nesumnjivo će ostati trajna vrednost naše kulture. Za njima su usledile dalje generacije umetnika, pa se danas može govoriti o respektabilnom broju školovanih grafičara, koji čine zanimljivu i bogatu likovnu scenu. Ovu scenu karakteriše velika raznolikost individualnih poetika u rasponu od klasičnog figurativnog stvaralaštva do apstrakcije i raznih konceptualnih manifestacija savremene umetnosti. Stoga je posebno što i uprkos poluvekovnoj tradiciji slovačke grafike u Srbiji, ova izložba praktično prvi put posebno predstavlja grafičko stvaralaštvo vojvođanskih Slovaka. Broj predstavljenih autora i kvalitet njihovih radova nam već sada sugerišu da je neophodno razmisliti i o znatno ambicioznije zamišljenoj izložbi, koja bi kulturnoj javnosti predstavila sveobuhvatniju sliku grafičkog stvaralaštva slovačkih umetnika u Srbiji.
Izložba će biti otvorena za javnost do 9. septembra 2022. godine.
Tekst: Ladislav Čanji, foto: Nataša Simonović