Prošle godine je Zavod za kulturu vojvođanskih Slovaka sa saradnicima počeo da priprema likovnu monografiju povodom životnog jubileja – osamdesetog rođendana našeg vodećeg akademskog slikara Milana Suđija (11. 6. 1942). Rezultat ovog rada okončan je u četvrtak, 30. marta, kada je u galerijskom prostoru ZKVS održan svečani dvostruki događaj, odnosno promocija likovne monografije „Suđi – slikarstvo“ i izložba male retrospektive slika ovog slikara. Ovom prilikom želimo da podsetimo da je ovo bio prvi kulturni događaj zavoda u njegovom novom sedištu u ulici Arse Teodorovića.
Veče je proteklo u svečanoj atmosferi, iako je bilo prijateljski i neformalno koncipirano na način na koji to zahtevaju ličnost i temperament Milana Suđija. Brojne posetioce je u ime ZKVS pozdravio direktor Vladimir Francisti i objasnio kako su nakon četrnaest godina obezbeđene adekvatnije prostorije za delatnost ove ustanove. O publikaciji je govorio njen urednik, Ladislav Čanji, koji je moderirao događaj. Naš vodeći likovni kritičar Vladimir Valenćik je autor monografije „Suđi – slikarstvo“ i kustos izložbe „Mala retrospektiva slika“. Suđijev rad ocenio je ovako: „Prvi period, odnosno period njegove diplomske izložbe, obeležile su slike svedenog pejzaža slikane tamnim, zagasitim bojama, iako je kao student, osim pejzažnog slikarstva, posebnu pažnju posvećivao i ljudskoj figuri. Njegovo stalno slikarsko interesovanje za ljudsku figuru ispoljilo se nakon završetka studija sa tematikom scenskih umetnosti, najpre u pozorištu, zatim i u baletu. Ako u ovom periodu, u duhu postmodernizma, teži za spajanjem klasičnog figurativnog slikarstva i elemenata apstraktnog ekspresionizma, kasnije, u nizu slika na temu baleta, realistički definisanoj figuri dodaje elemente geometrije. Kada je počeo novi milenijum, Milan Suđi se tematski opustio, u skladu sa sopstvenim trenutnim raspoloženjem, i počeo da slika slike koje smo nazvali slikama svakodnevice. Iskustva iz prethodnih stvaralačkih perioda primenio je i u ovoj seriji slika, u kojoj centralni motiv njegovog stvaralaštva i dalje ostaje čovek, odnosno ljudska figura.“
Kustos izložbe i autor monografije, Valenćik, istakao je da se „Mala retrospektiva slika“ sastoji od slika naslikanih još tokom slikarevih studija na Akademiji likovnih umetnosti u Bratislavi kod profesora Jana Želibskog sedamdesetih godina prošlog veka, kroz sve stvaralačke periode slikara, sve do najnovijeg stvaralaštva. Poluvekovni slikarski put Milana Suđija zapravo je bio putovanje od zamišljene, sumorne palete ka živopisnim i šarenim bojama punim svetlosti. Ovo šarenilo na stranicama monografije besprekorno je uslikao majstor fotografije Mihal Madacki, koji je, pored fotografisanja reprodukcija, bio zadužen i za grafičku pripremu publikacije.
Na kraju se prisutnima obratio i sam slikar, koji je izrazio veliku radost zbog činjenice da je doživeo da njegovo životno delo bude trajno ovekovečeno putem kvalitetne monografije. Gitaristkinja Ana Ilić je odličnom izvedbom učinila veče još prijatnijim.
Akademski slikar Milan Suđi rodio se 11. juna 1942. godine u Kisaču. Reč je o izvanrednom vojvođanskom umetniku sa velikim slikarskim iskustvom. Studirao je kamerno slikarstvo na Akademiji likovnih umetnosti u Bratislavi kod nacionalnog umetnika i profesora Jana Želibskog. Pripada generaciji slikara i grafičara, koji su krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih godina postavili temelje, a kasnije i podstakli novu likovnu scenu slovačke vojvođanske kulture.
Slikarski opus Milana Suđija u vidu izložbe „Mala retrospektiva slika“ zainteresovani za ovu vrstu umetnosti mogu pogledati svakog radnog dana (od 8 – 15 č) u galeriji Zavoda za kulturu vojvođanskih Slovaka (ul. Arse Teodorovića 11, Novi Sad).
Tekst i fotografije: Danica Vrbova