Dobro je poznato da je govorna kultura jedna od komponenata opšte ljudske kulture.
Jezička kultura i nivo govornog izražavanja su važni, pre svega, za ljude čije su aktivnosti vezane za komunikaciju. Tako je i u pozorištu, gde glumac na sceni, u skladu sa drugim izražajnim sredstvima, komunicira sa publikom i putem kultivisanog govornog izražavanja.
Za savladavanje visokog nivoa govornog izražavanja neophodna je sistematska obuka i usavršavanje govornih veština, kao i kontinuirano negovanje maternjeg jezika. Znamo da se naši pozorišni ansambli bore sa mnogim poteškoćama, te da nije lako održati visok nivo književnog slovačkog jezika u multietničkoj sredini u kojoj živimo. Ali, istovremeno treba shvatiti da negovanjem maternjeg jezika i jezičke kulture u pozorištu, i pozorišni glumci doprinose očuvavanju nacionalnog identiteta.
Možemo zaključiti da su se na 52. Smotri slovačkog amaterskog pozorišnog stvaralaštva naši pozorišni ansambli potrudili oko jezičke kulture i negovanja maternjeg jezika. Visok jezički nivo dosledno održavaju amateri iz Kovačice, Pivnica, Kulpina i Kisača. Posebno je za pohvalu trud mladih pozorišnih glumaca da sačuvaju i neguju književni slovački jezik na sceni.
Na ovogodišnjoj smotri najbolje govorno izražavanje zvučalo je u predstavi „Ljud-mila“ autorke Edite Đurčove, a u režiji Silvije Svakusove, koju je izvelo četvoro mladih glumaca iz Kovačice i Pivnica. Dakle, nagrada za najbolju govornu kulturu na „Pozorišnim lovorikama“ 2022. godine pripada pozorišnoj predstavi „Ljud-mila“ Kolektiva kreativnih amatera iz Kovačice i Amaterskog pozorišta „Janko Čeman“ iz Pivnica.
U Staroj Pazovi, 5. novembra 2022. godine,
Lidija Gedeljovski