U utorak, 16. avgusta, na sceni „Pera Dobrinović“ Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu održan je koncert pod nazivom „Cvet raznolikosti“.
„Cvet raznolikosti“ je projekat, koji ima za cilj da kroz muziku prezentuje jedinstvenost različitosti, duha multikulturalnosti i interkulturalnosti Novog Sada i Vojvodine. Deo je potprograma „Dunavsko more“ u okviru programa „Novi Sad – evropska prestonica kulture“, a pod njegovu realizaciju se potpisuje Zavod za kulturu vojvođanskih Rumuna u saradnji sa zavodima za kulturu vojvođanskih Mađara, Slovaka, Rusina i Hrvata, pod pokroviteljstvom Fondacije „Novi Sad – evropska prestonica kulture“ i Grada Novog Sada.
Koncert je počeo pesmom „Salaš u malom ritu“, koju su zajedno izveli članovi orkestara vojvođanskih nacionalnih manjina. Kao prvi su se u programu predstavili članovi narodnog tamburaškog orkestra „Julijan Ramač-Čamo“, koji je aktivan u okviru Doma kulture u Ruskom Krsturu. Rusinske narodne pesme uz pratnju keresturskog orkestra otpevao je solista Miroslav Malacko.
Narodni orkestar Rumuna iz Vojvodine zvanično je osnovan 2017. godine, mada je u raznim formama postojao i ranije, sa ciljem prezentovanja izvorne narodne muzike vojvođanskih Rumuna. Za ovaj koncert pripremili su splet narodnih igara i jednu izvornu rumunsku narodnu pesmu, koju je otpevala solistkinja Valentina Sekešan.
Zavod za kulturu vojvođanskih Slovaka je za potrebe koncerta „Cvet raznolikosti“ – zajedničkog koncerta orkestara tradicionalne muzike pet nacionalnih manjina, osnovao kamerni gudački orkestar u čijem su sastavu bili vodeći muzičari iz redova vojvođanskih Slovaka, koji imaju bogata iskustva na brojnim nastupima u državi i inostranstvu. Orkestar su činili: Juraj Suđi ml. (prva violina), Marina Cerovski (druga violina), Pavel Tomaš ml. (viola), Vladimir Kolarik (cimbalo) i Ervin Malina (kontrabas), koji je ujedno bio i umetnički rukovodilac orkestra. Njihovu koncertnu tačku činila je mala svita slovačkih narodnih pesama iz Vojvodine.
Narodnu muziku vojvođanskih Mađara izveo je jedan od najpoznatijih mađarskih narodnih orkestara u Vojvodini, orkestar Juhas. Osnovan je u Subotici pre dve decenije i neguje izvornu mađarsku muziku, ali u svom repertoaru ima i rumunske, srpske i slovačke melodije. Kamerni tamburaški orkestar Hrvatskog muzičkog udruženja „Festival bunjevački pisama“ iz Subotice čine istaknuti instrumentalisti, koji se angažuju na negovanju i očuvavanju autentične vojvođanske tamburaške tradicije. U njihovoj pratnji nastupila je solistkinja Marija Kovač rođ. Jaramazović. Zajedno su izveli pesme hrvatske nacionalne manjine iz Vojvodine, sa severa Bačke, Srema i Podunavlja.
U nastavku koncerta, narodne melodije vojvođanskih nacionalnih manjina izveli su svi učesnici. U okviru „Cveta raznolikosti“, nastupili su i Lelo Nika, svestki poznat virtuoz na harmonici i Bela Mavrak, vojvođanski tenor svetskog renomea. Ovaj izuzetno uspešan i posećen koncert zajedno su zatvorili svi manjinski orkestri pesmom „Tiho noći“. Koncert je vodila Ana Zornjan-Kulik.
Tekst i fotografije: Danica Vrbova