Najmlađa kulturna manifestacija slovačke manjine u Srbiji, Srpsko-slovačko pesničko kolo, organizovano je treći put, 11. avgusta, u Muzeju prisajedinjenja, koji je u sastavu Arhiva Vojvodine. Ovu manifestaciju organizuje Slovački kulturni klub, na čijem je čelu Vladimir Valenćik, a ove godine je prvi put održana u okviru zvaničnog programa Slovačkih narodnih svečanosti.
Prvo Srpsko-slovačko pesničko kolo je organizovano u kulpinskom kaštelu, mesto održavanja njegove druge edicije bilo je Slovačko vojvođansko pozorište u Bačkom Petrovcu, dok je ove godine prvi put organizovano u Novom Sadu. Srpsko-slovačko pesničko kolo je koncipirano tako da recipročno predstavi slovačku i srpsku poeziju, kako bi se istakli bratski odnosi između ove dve kulture, ova dva naroda. Da bude svedočanstvo o živim vezama slovačke i srpske književnosti, kulture, o duhovnim vezama koje su intenzivno prisutne u ovoj međuknjiževnoj zajednici još od vremena Pavela Jozefa Šafarika, Jana Kolara i Ljudovita Štura sa jedne strane, i Teodora Pavlovića, Lukijana Mušickog i Đorđa Magaraševića sa druge. Slediti stope tako značajnih prethodnika spajanjem najznačajnijih pesnika sa obe strane je naša dužnost, odgovornost, ali i čast biti u uvršten među značajne autore.
Na samom početku, reč je pripala osnivaču manifestacije Vladimiru Valenćiku, nakon kojeg je u ime domaćina prisutne pozdravio direktor Arhiva Vojvodine Nebojša Kuzmanović. Na pesničkom kolu predstavljeni su primeri pesničkog stvaralaštva sledećih srpskih i slovačkih pisaca: Zuzane Kuglerove, Igora Mirovića, Katarine Mosnak-Bagljaš, Nenada Šaponje, Martina Prebuđile i Miroslava Aleksića. Svako autor je pročitao nekoliko svojih pesama na svom maternjem jeziku, a prevode pesama čitala je Zdenka Valent-Belić, koja je zajedno sa Danicom Vrbovom i moderirala manifestaciju.
Partneri u organizaciji 3. Srpsko-slovačkog pesničkog kola bili su Arhiv Vojvodine, Društvo novosadskih književnika i Zavod za kulturu vojvođanskih Slovaka.
Tekst: Danica Vrbova, foto: Vladimir Mučibabić