Redakcija mesečnika za književnost i kulturu Novi život je u saradnji sa Slovačkim izdavačkim centrom i Slovačkim kulturnim klubom u Srbiji, sa sedištem u Bačkom Petrovcu, 67. put organizovala Književno savetovanje.
Savetovanje je prvi put održano u novootvorenim prostorijama Zavoda za kulturu vojvođanskih Slovaka u Novom Sadu. Ovde se u petak, 21. aprila, okupila šačica kulturnih radnika i univerzitetskih profesora, ne samo iz Srbije, već i iz Slovačke i Mađarske. Program književnog savetovanja tradicionalno uključuje i dodelu Nagrade časopisa Novi život, ovoga puta za 2022. godinu, kao i ostale priloge i diskusiju na temu „Bibliografije u književnim kontekstima slovačke manjine“, a lepim činom obeležena je i dvestogodišnjica rođenja Jozefa Podhradskog. U ime organizatora savetovanja je goste pozdravila Zdenka Valent Belić, koja je bila i moderatorka manifestacije, kao i Vladimir Valenćik, a u ime ZKVS je dobrodošlicu uputio Ladislav Čanji.
U drugom delu programa je Anamarija Boldocki Grbić pročitala izveštaj o dodeli Nagrade časopisa Novi život za 2022. godinu, koja je pripala univerzitetskoj profesorki, dr Marini Šimakovoj Spevakovoj iz Bačkog Petrovca, za studiju posvećenu pokojnom multimedijalnom konceptualisti, Jaroslavu Supeku. Šimakova Spevakova se potom zahvalila na ovoj nagradi, koju, kako je rekla, nije očekivala, a rekla je ponešto i o temi koju je obradila i objavila na stranicama prošlogodišnjeg Novog života. Jedna od tema ovogodišnjeg savetovanja bila je i obeležavanje dvestogodišnjice rođenja Jozefa Podhradskog. Zavod za kulturu vojvođanskih Slovaka je tim povodom objavio svoju petu bibliofiliju, koju ovoga puta čine tri pesme Jozefa Podhradskog, koju su nazvali „U korenu ljubičice“, a odštampali u tiražu od 100 primeraka. O ovom izdanju govorili su njegovi tvorci, Vićazoslav Hronjec, koji je napravio izbor pesama, Jozef Klaćik, koji je bibliofiliju grafički uredio i Ladislav Čanji, urednik izdanja. Danica Vrbova je pročitala jednu od pesama Podhradskog, kao bonus.
Zuzana Drugova sa Univerziteta „Matej Bel“ u Banskoj Bistrici (Slovačka) detaljnije je opisala projekat „Biblio“, koji je započet, a trajaće naredne tri godine, te je govorila o njegovim ciljevima. Ostalo troje gostiju iz Mađarske, Juraj Rađanski, Tunde Tuškova i Alžbeta Uhrinova, mapirali su tamošnju slovačku bibliografsku produkciju, od starije slovačke književnosti u mađarskim bibliografijama, preko tematske bibliografije Čabijskog kalendara, do bibliografija slovačkih ili dvojezičnih publikacija u Mađarskoj. Ostalo troje učesnika govorilo je o bibliografijama Slovaka u Srbiji.
Anna Margareta Lačok sa Odseka za slovakistiku FFUNS predstavila je publikaciju koju je sastavila sa koleginicama Anom Makiš, Jasnom Uhlarik i Danielom Marčok, pod nazivom „Lingvistički prilozi vojvođanskoj slovakistici (1961 – 2021). Najpre je bila objavljena elektronski, a sada je dobila i štampanu verziju. Zuzana Tir je predstavila rad koji je pripremila sa koleginicom Marinom Šimak Spevak, o bibliografijama Vićazoslava Hronjeca. Za sam kraj, Ladislav Čanji je predstavio ediciju Bibliografije Zavoda za kulturu vojvođanskih Slovaka, koja ima već sedam tomova.
Tekst: Jaroslav Čiep (izvor: hl.rs), fotografije: Danica Vrbova