![]() |
![]() |
Biblioteka Zavoda za kulturu vojvođanskih Slovaka širom otvara vrata svima koji su zainteresovani za slovačku vojvođansku kulturu i nudi bogat izbor naslova pisanim na raznim jezicima iz raznih oblasti. To su publikacije koje su čitaocima svakodnevno dostupni za praktičnu namenu a ima i takvih koje u sebi skrivaju najvrednije umetničko ili naučno stvaralaštvo Slovaka iz regiona i koje ujedno predstavljaju važan deo bogatstva Zavoda.
Namera biblioteke je ne samo pružanje bolje informisanosti o slovačkoj nacionalnoj zajednici u Vojvodini, već i pružanje izvora podataka ovdašnjim naučnim radnicima, stručnjacima, umetnicima i drugim građanima, kao i pružanje pomoći u obrazovanju, istraživačkom radu. Pored toga, njen cilj je sakupljanje, obrađivanje i skladištenje svih relevantne pisanih izvora nosioca izvora koji se tiču vojvođanskih Slovaka.
![]() |
Knjiški fond sastoji se od rečnika, enciklopedija, lingvističkih priručnika, književnih dela slovačkih vojvođanskih pisaca, kritika, književne teorije, monografija mesta, ali i od knjiga iz oblasti likovne, muzičke, pozorišne i filmske umetnosti, filozofije, etike, arhitekture, teologije, kulturne istorije, narodne kulture, novinarstva, kulturnog menadžmenta i politilčkih nauka, takođe bibliografija, biografija, zbornika i sl.
Vrednostan deo fonda sačinjavaju periodične publikacije i neknjiški materjal, kao što su multimedijalna izdanjai, brošure, katalozi, plakati, pozivnice itd.
Prema podacima iz maja 2015. godine u biblioteci je zavedeno i obrađeno 2087 monografskih publikacija i 348 periodičnih publikacija. Najveći deo pridošlih knjiga u novijem periodu čini raznovrsna beletristika, koju je zavodu poklonila Seminarna biblioteka Katedre za slovakistiku na Filozofskom fakultetu UNS. Radi se o naslovima iz oblasti slovačke vojvođanske poezije i proze,književnosti za decu, antologije kao i književna dela pisaca iz R Slovačke i sveta, takođe slovačka vojvođanska književna kritika i teorija književnosti. Knjige pristigle od raznih donatora su iz oblasti pozorišta i muzike, monografije mesta, knjige srpskih autora iz oblasti muzičke i filmske umetnosti i nekoliko prevedenih dela srpskih autora na slovački jezik.
![]() |
Na policama biblioteke nalaze se i periodične publikacije: Hlas ľudu, Vzlet, Zornička, Nový život, Rovina, Dolnozemský Slovák, Národný kalendár, Pazovský kalendár, Čabiansky kalendár, Slovenské pohľady i dr. Od srpskih časopisa i novina tu su: NIN, Nova misao, Interkulturalnost, TFT, Muzički kodovi i sl.
U biblioteku je pristigao veliki broj časopisa kao što su Nový život i Slovenské pohľady, među kojima i brojevi koji su nedostajali od ranije. Na ovaj način kompletirano je dosta godišnjih izdanja ovih časopisa.
Danas se u biblioteci nalazi ukupno 2125 monografskih publikacija i 371 periodičnih publikacija.
"Biblioteka se permanentno razvija kupovinom i razmenom, ali najveći broj naslova dobija se na poklon od institucija, udruženja i pojedinaca, sa kojima zavod uspešno sarađuje." - čitamo u godišnjaku ZKVS "Maják".
![]() |
Biblioteka spada u Informaciono-dokumentacionu i komunikacionu jedinicu, čiji cilj je dokumentovanje i klasičnom metodom, ali i objavljivanje knjiga, brošura, časopisa, novina, kompakt diskova i ostalih izdanja, kao i nadovezivanje saradnje sa sličnim istraživačkim, obrazovnim, informacionim i dokumentacionim centrima u zemlji i u inostranstvu.
Knjige se obrađuju prema Univerzalnoj decimalnoj klasifikaciji putem elektronskog programa TnT Bibliotekar plus, ali se evidentiraju i fizički kroz inventarne knjiige.
Knjige iz biblioteke zavoda dostupne su svim zainteresovanim licima.
Komentari
Post new comment