SKPD “Đetvan" u Pančevu i izdavači srdačno Vas pozivaju na promociju monografije “Vojlovica. Kulturne tradicije Slovaka u Banatu”, koja će biti održana u četvrtak 23. jula 2015. sa početkom u 18:00 časova u Spomen kući u Vojlovici. Knjigu potpisuje autorski kolektiv na čelu sa ph.Dr Jaroslavom Čukanom, CSc.
Promocija publikacije biće održana u okviru programa tradicionalnih “Žetvenih svečanosti” u Vojlovici.
Pomenuto izdanje je još jedna u nizu monografija koju je podržao Zavod za kulturu vojvođanskih Slovaka u cilju očuvanja i unapređenja slovačkog vojvođanskog kulturnog nasleđa.
![]() |
Foto: Vojlovica. Kultúrne tradície Slovákov v Banáte |
"Vojlovica je prva slovačka etnokulturna zajednica van prostora Slovačke koja ima mapirano, proučeno i publikovano svoje kulturno nasleđe po novom specijalnom metodu.
Materijal je nastao prilikom pripremanja publikacije kao njen integralni deo, ali ima i poseban značaj i vrednost. To je jedan otvoren sistem koji će u budućnosti moći da se dopunjuje shodno tome kako se bude obogaćivalo i razvijalo kulturno nasleđe Vojlovice." , piše u monografiji čiji urednik je Prof.PhDr.Jaroslav Čukan, CSc.
Kolektiv autora u sastavu: prof.PhDr. Jaroslav Čukan, CSc., PhDr. Zuzana Drugova, PhDr. Mihala Dubska, PhDr. Ing. Marian Jarek, PhDr. Mihal Kurpaš, PhD., Mgr. Branislav Kuljik, Doc. PhDr. Ladislav Lenovski, PhD., Doc. PhDr. Boris Mihaljik, PhD., PhDr. Peter Mihalovič, PhDr. Roman Zima, PhD. PhDr. Marian Žabenski, PhD. nastojali su da prikažu pre svega specifične kulturne elemente i pojave, da naglase njihovu vrednost i značaj kulturnih tradicija za etnički i lokalni identitet, kao i da doprinesu revitalizaciji Kolektivne svesti.
![]() |
Foto: Vojlovica. Kultúrne tradície Slovákov v Banáte |
Monografija obuhvata geografski i kulturno-istorijski razvoj oblasti, kontakte stanovnika Vojlovice sa gradskom sredinom i slovačkim zajednicama u Vojvodini, istorijat Slovačke evangeličke crkvene opštine, svest o pripadnosti (seoska-gradska, agrarna-industrijska), transformaciju tradicionalne arhitekture, tradicionalnu gastronomiju, društvene delatnosti i kontakte sa inostranstvom, kontakte sa mestom Hubova u Slovačkoj, tradicionalne običaje, „tapantoše“, narodne igre i događaje na kojima se plesalo, kao i slovačke narodne pesme. Poseban odeljak monografije čini zbirka narodnih pesama.
Izdavanje monografije finansijski su podržali Ured za Slovake u dijaspori, Nacionalni savet slovačke nacionalne manjine u Srbiji, Zavod za kulturu vojvođanskih Slovaka, Slovačka evangelička a.v crkvena opština u Vojlovici i grad Pančevo.
Komentari
Post new comment